Nalazite se
Članak
Objavljeno: 03.02.2025. 18:01

UniSA 

Je li kupanje u hladnoj vodi doista dobro za zdravlje

Znanstvenici su odlučili detaljno istražiti kakvi su učinci kupanja u hladnoj vodi po naše zdravlje.

Je li kupanje u hladnoj vodi doista dobro za zdravlje

Mnogi sportaši, posebice oni iz borilačkih sportova često se uranjaju u kadu punu hladne vode i još je popune ledom, a u narodu se puno puta moglo čuti da je hladna voda jako dobra po naše zdravlje. 

No istraživači sa Sveučilišta Južne Australije UniSa, odlučili su znanstvenim metodama duboko zaroniti u učinke uranjanja u hladnu vodu na zdravlje i dobrobit.

Analizirajući podatke iz 11 studija s 3177 sudionika, istraživači su otkrili da uranjanje u hladnu vodu može smanjiti stres, poboljšati kvalitetu sna i poboljšati kvalitetu života.

Istraživačica UniSA-e Tara Cain kaže da studija otkriva vremenski ovisne i nijansirane učinke na mjere zdravlja i blagostanja.

"Uranjanje u hladnu vodu opsežno je istraživano i korišteno u sportskim kontekstima kako bi se sportašima pomoglo u oporavku, ali unatoč sve većoj popularnosti u zdravstvenim krugovima, malo se zna o njegovim učincima na opću populaciju", kaže Cain.

“U ovoj studiji primijetili smo niz rezultata ovisnih o vremenu. Prvo, otkrili smo da uranjanje u hladnu vodu može smanjiti razinu stresa, ali samo oko 12 sati nakon izlaganja. Također smo primijetili da su sudionici koji su se tuširali hladnom vodom 20, 60 ili 90 sekundi prijavili malo višu kvalitetu života, ali opet, nakon tri mjeseca ti su učinci nestali.

"Dobrobiti se mogu dobiti i od tuširanja hladnom vodom, a jedno je istraživanje pokazalo da su sudionici koji su se redovito tuširali hladnom vodom iskusili 29% smanjenja odsutnosti s posla zbog bolovanja.

"Također smo pronašli neke poveznice s uranjanjem u hladnu vodu i boljim ishodom spavanja, ali podaci su bili ograničeni na muškarce, tako da je njihova šira primjena ograničena.

I dok je bilo mnogo tvrdnji da iskustva uranjanja u hladnu vodu mogu ojačati vaš imunitet i raspoloženje, pronašli smo vrlo malo dokaza koji podupiru te tvrdnje. Uranjanje u hladnu vodu uključuje djelomično ili potpuno uranjanje tijela u hladnu vodu, na temperaturama koje se obično kreću od 10 do 15 stupnjeva Celzijusa, au ovoj studiji podaci su uključeni samo ako je izloženost bila na razini prsa ili iznad te tijekom minimalnog vremena od 30 sekundi.

To je uključivalo hladne tuševe, ledene kupke i hladna poniranja.

Suistraživač, dr. Ben Singh iz UniSA-e kaže da je studija također pokazala da je uranjanje u hladnu vodu uzrokovalo privremeno povećanje upale.

"Na prvi pogled ovo se čini kontradiktornim, jer znamo da ledene kupke redovito koriste elitni sportaši kako bi smanjili upalu i bolove mišića nakon vježbanja", kaže dr. Singh i dodaje kako je trenutni skok upale reakcija tijela na hladnoću kao stresor. 

Pomaže tijelu u prilagodbi i oporavku i slično je načinu na koji vježbanje uzrokuje oštećenje mišića prije nego ih ojača, zbog čega ga sportaši koriste unatoč negativnih posljedica.

"Znajući to, ljudi s već postojećim zdravstvenim problemima trebali bi biti posebno oprezni ako sudjeluju u iskustvima uranjanja u hladnu vodu jer početna upala može imati štetne učinke na zdravlje" dodaje Singh.

Istraživači kažu da otkrića naglašavaju potencijalne prednosti uranjanja u hladnu vodu, ali također naglašavaju vremensku i kontekstualnu prirodu njegovih učinaka.

"Bilo da ste elitni sportaš ili prosječna osoba, važno je razumjeti učinke onoga čemu podvrgavate svoje tijelo," kaže Cain i dodaje kako trenutno nema dovoljno visokokvalitetnih istraživanja da bi se točno moglo reći tko ima najviše koristi ili koji je idealan pristup uranjanju u hladnu vodu.

Stoga ističu da je potrebno više dugoročnih studija, među različitim populacijama, kako bi se razumjeli trajni učinci i praktične primjene.

Istraživanje objavljeno u časopisu PLOS One možete pronaći na ovoj poveznici.

Vezani sadržaji
Ključne riječi UnISA
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->