Nalazite se
Članak
Objavljeno: 02.02.2025. 18:47

Stanford University 

Recikliranje baterija za značajne ekološke prednosti

Emisije stakleničkih plinova, potrošnja energije i potrošnja vode značajno se smanjuju kada se baterije recikliraju.

Recikliranje baterija za značajne ekološke prednosti

Recikliranje litij-ionskih baterija za obnavljanje njihovih kritičnih metala ima znatno manji utjecaj na okoliš od rudarenja čistih metala, prema novoj analizi životnog ciklusa Sveučilišta Stanford objavljenoj u časopisu Nature Communications.

U velikim razmjerima, recikliranje bi također moglo pomoći u ublažavanju dugoročne nesigurnosti opskrbe kritičnih baterijskih minerala, kako fizički, tako i geopolitički.

Studija je kvantificirala ekološki otisak procesa recikliranja i otkrila da emitira manje od polovice stakleničkih plinova (GHG) od konvencionalnog rudarenja i rafiniranja metala i koristi oko jedne četvrtine vode i energije za rudarenje novih metala.

Prednosti za okoliš još su veće za tok otpadnog materijala, koji se sastoji od oko 90% reciklirane opskrbe, čineći 19% emisija stakleničkih plinova rudarstva i obrade, 12% korištenja vode i 11% energije.

Iako nije posebno izmjereno, smanjena potrošnja energije također je u korelaciji s manje zagađivača zraka poput čađe i sumpora.

Većina podataka studije o recikliranju baterija došla je iz tvrtke Redwood Materials u Nevadi, najvećeg industrijskog postrojenja za recikliranje litij-ionskih baterija u Sjevernoj Americi.

Prijevoz je također presudan faktor. U rudarstvu i preradi kobalta, na primjer, 80% globalne ponude iskopava se u Demokratskoj Republici Kongo. Zatim, 75% opskrbe kobaltom za baterije putuje cestom, željeznicom i morem u Kinu na rafiniranje. U međuvremenu, većina litija iskopava se u Australiji i Čileu. Većina te ponude također ide u Kinu. Ekvivalentan postupak za recikliranje baterija je prikupljanje iskorištenih baterija i otpada koji se zatim moraju transportirati do reciklaže.

Ova je studija prva poznata analiza životnog ciklusa recikliranja litij-ionskih baterija na temelju podataka iz industrijskog postrojenja za recikliranje.

"Zahvalni smo na podacima koje nam je dostavio Redwood Materials iz najvećeg industrijskog postrojenja za recikliranje litij-ionskih baterija u Sjevernoj Americi, a koji su bili potrebni za ovo istraživanje", rekao je jedan od autora studije William Tarpeh.

Prema Tarpehu recikliranje baterija u industrijskim razmjerima raste, ali ne dovoljno brzo.

"Predviđa se da ćemo u sljedećem desetljeću ostati bez novih kobalta, nikla i litija. Vjerojatno ćemo neko vrijeme samo iskopavati minerale niže kvalitete, ali 2050. i ciljevi koje imamo za tu godinu nisu daleko", rekao je Tarpeh.

"S obzirom da rabljene litij-ionske baterije sadrže materijale s do 10 puta većom ekonomskom vrijednošću, prilika je značajna. Za budućnost sa znatno povećanom opskrbom rabljenih baterija, moramo dizajnirati i pripremiti sustav recikliranja od prikupljanja do prerade natrag u nove baterije s minimalnim utjecajem na okoliš. Nadajmo se da će proizvođači baterija također više uzeti u obzir mogućnost recikliranja u svojim budućim dizajnima".

Vezani sadržaji
Ključne riječi Stanford University
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->