Nalazite se
Članak
Objavljeno: 30.10.2024. 16:57

FER 

Javno-privatno partnerstvo u znanosti

Za tehnološki razvoj Hrvatske važno je javno-privatno partnerstvo u znanosti.

Javno-privatno partnerstvo u znanosti

Znanstveni kolokvij pod nazivom „Javno-privatno partnerstvo u znanosti i visokom obrazovanju“, organiziran u suradnji Fakulteta elektrotehnike i računarstva te Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, okupio je vodeće stručnjake iz Hrvatske, Slovenije i Irske s ciljem razmjene perspektiva i rasprave o poticajima, rizicima i uspješnim modelima javno-privatnog partnerstva (JPP-a) u znanosti i visokom obrazovanju. Znanstvenom kolokviju nazočila je i Wendy Dorman-Smith, veleposlanica Irske u Republici Hrvatskoj. Uvodno su se okupljenima obratili dekani FER-a i Pravnog fakulteta prof. dr. sc. Vedran Bilas i prof. dr. sc. Ivan Koprić

„Javno-privatno partnerstvo važan je mehanizam za visoko obrazovanje i znanost koji se u Hrvatskoj slabo poznaje i nedovoljno koristi iako postoji dobar pravni okvir. Partnerstva između javnih agencija ili tijela vlasti i privatnih investitora omogućuju efikasniji razvoj i održavanje infrastrukture, a između javnih visokih učilišta ili instituta uspostavu i opremanje istraživačkih laboratorija. To je i model financiranja profesora ili istraživača. Vjerujemo da je JPP ključno za ozbiljnije iskorake u internacionalizaciji i tehnološkom razvoju Hrvatske”, poručio je dekan Bilas te zahvalio Pravnom fakultetu i veleposlanstvu Republike Irske na suradnji i organizaciji kolokvija.

Ivan Koprić

Nakon uvodnih govora, uslijedila su četiri stručna izlaganja koja su otvorila raspravu o potencijalu JPP-a u jačanju istraživačkih kapaciteta i povezivanju akademske zajednice s industrijom, s ciljem poticanja gospodarskog rasta. Izlaganja su obuhvatila i pitanja praktične provedbe te uspješne međunarodne primjere. U raspravi su sudjelovali Stjepan Begušić s FER-a, Domagoj Dodig s Pravnog fakulteta (Ministarstvo zdravstva), Iztok Lesjak iz Tehnološkog parka Ljubljana te Miriam O'Donoghue i Adrienne Fleming s Technological University Dublin.

Stjepan Begušić

Stjepan Begušić istaknuo je kako su JPP-ovi od posebnog značaja u znanosti i visokom obrazovanju jer omogućuju javnom sektoru pristup privatnim financijama i stručnoj ekspertizi, dok privatni sektor dobiva priliku za inovacije i suradnju s istraživačkim talentom. „Nadamo se da bi nam ovakav model mogao omogućiti dijeljenje resursa i rizike, ubrzavajući znanstveni napredak i gospodarski rast”, poručio je Begušić.

Domagoj Dodig govorio je o trenutačnoj situaciji u Hrvatskoj, gdje je u operativnoj fazi 17 JPP projekata, većinom infrastrukturnih, ukupne kapitalne vrijednosti od oko 350 milijuna eura. „Glavna prednost JPP-a je što privatni sektor donosi potrebnu razinu efikasnosti, on točno zna što mora raditi na temelju definiranih potreba javnog sektora. U načelu, privatni sektor objekt izgradi, njime upravlja i održava ga, odnosno preuzima obvezu i rizike koji se odnose na raspoloživost, a javni sektor na to odgovara plaćanjem naknade koja prema hrvatskom iskustvu od 2006. godine do sada iznosi između 4 i 10 eura po metru kvadratnom“, istaknuo je Dodig.

Domagoj Dodig

Iztok Lesjak iz Tehnološkog parka Ljubljana podijelio je uspješne primjere JPP inicijativa u Sloveniji, naglašavajući da je ključni element uspješnog JPP-a dugoročna suradnja i zajedničko razumijevanje ciljeva među svim uključenim stranama. „Održiva partnerstva zahtijevaju jasno definirane ciljeve i stabilne financijske mehanizme“, rekao je Lesjak. Istaknuo je kako su JPP-ovi danas posebno popularni u sektorima poput energetike i održivog razvoja. Upozorio je i na rizike, istaknuvši kako je nužno jasno definirati potrebe za uslugama ili investicijama koje će zadovoljiti različite dionike na dulji rok, čime se minimiziraju nesporazumi i povećava vjerojatnost uspjeha projekata.

Miriam O'Donoghue i Adrienne Fleming

Miriam O'Donoghue i Adrienne Fleming iz Technological University Dublin naglasile su važnost suradnje u akademskom sektoru. „Suradnja je u samom srcu misije TU Dublin i pridajemo veliku vrijednost razvoju obostrano korisnih odnosa sa svim našim dionicima. Usvajamo proaktivan i progresivan pristup izgradnji trajnog dijaloga s našim partnerima, izgradnjom boljeg razumijevanja međusobnog okruženja s ciljem zajedničkog rada na stvaranju inovativnih rješenja za organizacijske i društvene izazove“, poručile su O'Donoghue i Fleming.

Javno-privatna partnerstva uspješno su korištena kao učinkovit model za razvoj i upravljanje javnom infrastrukturom. U znanosti i visokom obrazovanju, JPP-ovi omogućuju pristup investicijama, jačaju istraživačke kapacitete i potiču inovacije.

Vezani sadržaji
Ključne riječi FER
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->