Nalazite se
Članak
Objavljeno: 17.11.2012. 13:05

INFO 2012 

Hrvat najveći kolekcionar mobitela na svijetu

Na ovogodišnjem Info sajmu na Zagrebačkom velesajmu prikazan prvi hrvatski muzej mobitela.

Hrvat najveći kolekcionar mobitela na svijetu

Hrvatski novinar Krunoslav Ćosić, naš kolega iz izdavačke kuće Vidi, poznat je po tome što će svakoga s kime se upozna pitati ima li kod kuće neki stari mobitel koji mu više ne treba. Njegova dugogodišnja ljubav prema gadgetima bez kojih danas ne možemo gotovo ni zamisliti život, započela je s pojavom prvih mobitela, koje je testirao za časopise i portale Mobila i Vidija, te je do danas, kako kaže, imao priliku isprobati više od 1.200 pametnih i "glupih" mobilnih telefona.

Pored toga valja reći da je kolega Ćosić studirao telekomunikacije, te je čak obranio diplomski rad na temu mobilne telefonije.

Muzej mobitela_4

Svaki od mobitela koje je imao priliku držati u ruci zauzeo je svoje mjesto u njegovom srcu, te ih je stoga počeo sakupljati, ne vodeći računa o modelu, proizvođaču, dizajnu, kvaliteti. Na taj način došao je do zavidne zbirke od nekoliko stotina mobitela koji su u stanju ispričati čitavu povijest o dolasku te tehnologije na komercijalno tržište i o njihovoj današnjoj rasprostranjenosti širom svijeta.

Koliko nam je poznato, kolega Ćosić danas posjeduje najveću privatnu zbirku mobitela na svijetu, pa ne čudi što ih je izložio na ovogodišnjem Info sajmu u obliku izložbe pod imenom "Muzej mobitela".

Za potrebe te izložbe, Kruno je odlučio svim posjetiteljima prikazati presjek najzanimljivijih uređaja raspoređenih prema generacijama, od legendarnih cigli poput Nokije 3310 i 5110, Ericssona T10 i T28, Motorole StarTAC. LG-a Prade i 510w, pa sve do Dancalla Logic, Panasonica GD90, Sony Ericssona T68i i prvog iPhonea.

Muzej mobitela_3

Pored toga tu se nalaze i neki neobični modeli koji predstavljaju pokušaje dizajnera da uređaje učine čim zanimljivijim i luđim, pa je Ćosić prikazao neke modne mobitele namijenjene ženama, vodootporne mobitele, mobitele na solarnu energiju, mobitel-olovku, mobitel koji može primati TV signal, mobitel-sat, pa čak i Bluetooth autić.

Naravno, našao se tu i poneki uređaj zadnje generacije, pa je Kruno pikazao i Samsung Galaxy Note II, mrcinu od mobitela s ekranom od 5,5 inča, četverojezgrenim procesorom od 1,6 GHz koji radi na najnovijem Androidu 4.1 Jelly Bean.

Muzej mobitela_1

Kolega Čosić za sada još ne zna kako bi mogao svoju kolekciju izložiti za stalno, no kaže da je u pregovorima s nekoliko muzejskih i izložbenih prostora, pa postoji šansa da u Hrvatskoj dobijemo pri pravi muzej mobitela.

Obzirom da je do zatvaranja Info sajma na Zagrebačkom velesajmu preostalo još dva dana, ovo vam je idealna prilika da vidite povijest mobilne telefonije u malom i prisjetite se vremena kada su nam ovi uređaji ušli u život.

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->