Kina
Pametna električna mreža s Internetom i TV-om
Kinezi pokrenuli prvu pametnu električnu mrežu za učinkovitiju distribuciju struje uz "električni" Internet, TV i telefoniju.
Korištenje električne mreže za prijenos podataka nije nova stvar, no Kina će biti prva zemlja koja će tu tehnologiju dovesti na šire tržište.
Kineska tvrtka SGCC (State Grid Corporation of China) pokrenula je prvu testnu električnu mrežu koja koristi PON tehnologiju (passive optical networking), koja omogućuje prijenos podataka velikim brzinama unutar kablova električne struje bez interferenci.
Na tu pametnu električnu mrežu do sada je spojeno 86.000 potrošača, a ukoliko testovi zadovolje, na širenje projekta na nacionalnoj razini će biti utrošeno 2 milijarde dolara.
Pametna električna mreža koristi računalnu mrežu koja omogućuje praćenje raznih stvari, od potrošnje struje koja se koristi u kućanstvima korisnika, pa sve do performansi generatora u električnim centralama u realnom vremenu, a može se koristiti i za Internet velike brzine, prijenos TV signala, kao i za telefoniju.
Ovaj koncept je u SAD-u već odavno trebao biti realiziran, no kako se presporo razvijao, očito je da su Kinezi ugrabili priliku i imaju veliku šansu da postanu prvi u svijetu koji će ovu tehnologiju iznijeti na masovno tržište. U SAD-u, koji je prvi počeo s razvojem ovog sustava, tek je 3.000 korisnika spojeno na njihove testne inačice pametnih električnih mreža.
Analitičari kažu kako je SGCC najveća tvrtka ove vrste u svijetu obzirom da pokriva čitavu Kinu, te će stoga imati veliki utjecaj na proizvođače opreme za tu tehnologiju. Drugim riječima, SGCC bi nakon komercijalizacije pametne električne mreže mogao globalno diktirati uvjete novog biznisa.
No od ovog sustava neće imati koristi samo "lokalci" poput Huaweia, ZTE-a i FiberHomea, jer za SGCC dijelove opreme potrebne za PON mrežu, odnosno MAC čipove (media access controller chips), proizvode američke tvrtke poput Broadcoma, Qualcomm Atherosa i Marvella.
To znači da će se velik dio novca sliti američkim tvrtkama, pa se Amerikanci prema mišljenju analitičara ne bi trebali bojati kineske dominacije u novom biznisu, jer imaju veliku priliku za zaradu sudjelovanjem u pokrivanju više od milijardu stanovnika Kine pametnom električnom mrežom.
Pored toga, u ovu testnu kinesku mrežu su uprte oči mnogih inženjera i biznismena iz čitavog svijeta, jer će ona pokazati razmjere isplativosti ovog projekta, nakon čega bi moglo doći do globalnog širenja novog sustava.
Odavno smo već pisali o tome da bi jednog dana "Elektra" (HEP) mogla imati monopol na struju, Internet, TV i fiksnu telefoniju. Stoga nas baš zanima prati li odjel energetike našeg Ministarstva gospodarstva ovaj kineski projekt. Nažalost, nismo nikada čuli niti jednog našeg bivšeg ili sadašnjeg ministra, koji bi u vezi rješavanja problema u energetici barem spomenuo PON. Tek toliko da znamo da je upoznat s tom tehnologijom koja nije od danas.
Izvor: MIT Technology Review
Učitavam komentare ...