Nalazite se
Članak
Objavljeno: 15.05.2015. 12:57

Europska Komisija 

Rušenje piratskih stranica ne povećava profite

Studija Europske komisije ukazuje da rušenje piratskih stranica nema nikakav učinak na povećanje zarade od legalnih sadržaja.

Rušenje piratskih stranica ne povećava profite

Filmska, glazbena i gaming industrija često se tuže da im pirati svojim kopijama uzimaju kruh iz ruke, te predstavljaju najveću prijetnju njihovom poslovanju, što zvuči prilično uvjerljivo i logično.

Međutim, nova studija koju je proveo Joint Research Centre (JRC) za Europsku komisiju, ukazuje da to baš i nije tako, jer rušenje piratskih portala nema neki veći učinak u povećanju prihoda vlasnicima sadržaja.

Ono što industrija zabave očito ne shvaća, leži u činjenici da svaki puta kada se sruši neka stranica, druge zauzimaju njezino mjesto, a one posjeduju bolju zaštitu i sele svoje domene u zemlje kojima kojima duga ruka zakona sve teže pristupa.

To bi ukratko bio zaključak studije JRC-a, koji smatra da je to dobro poznato zabavnoj industriji, ali ona i dalje većinom nastoji svoje probleme rješavati pravnim progonom.

"Rušenje web stranica koje krše autorska prava je način na koji se želi smanjiti udio piratskih medijskih sadržaja i povećati opticaj licenciranih. Mi smo analizirali posljedice rušenja popularne njemačke video-streaming stranice kino.to u lipnju 2011. Otkrili smo da je rušenje dovelo do nekih kratkotrajnih padova piratskih sadržaja. Postojanje alternativnih izvora u kombinaciji s rapidnim pojavljivanjem novih platformi, dovelo je do toga da se tržište piratskog streaminga brzo oporavi od intervencije", navodi se u zaključku studije.

Ono što JRC također želi reći je da industrija očekuje da će im se rušenjem piratskih stranica povećati zarada, no studija ukazuje da će ona u najboljem slučaju ostati gotovo nepromijenjena.

Istraživači su analizirali ponašanje 5000 njemačkih korisnika, te su otkrili da je gotovo jedna trećina njih, nakon rušenja ilegalnog servisa nakratko prestala s preuzimanjem piratskih sadržaja, no ubrzo su se vratili starim navikama. Tijekom tog razdoblja, povećanje zarade od legalnih sadržaja je iznosilo između 2 i 3 posto.           

Ukoliko se tome dodaju troškovi "lova" na pirate i troškovi samih akcija koje su protiv njih poduzimane, zabavnoj industriji je sve to bilo u potpunosti neisplativo.

Valja naglasiti da čitava zabavna industrija ne pokušava rješavati svoje probleme na taj način. Na primjer, servisi poput Netflixa su okupili veliki broj korisnika jer su omogućili jednostavan način pristupa ogromnom broju legalnih filmova i TV sadržaja za vrlo nisku cijenu, pa je to vjerojatno puno bolji način da se "naškodi" piratima, u odnosu na druge pravne mjere koje poduzima industrija. 

Izvor: EK JRC

Vezani sadržaji
Ključne riječi Europska komisija studija pirati JRC
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->