Glavni odvjetnik
Sud EU: Linkanje na zaštićene sadržaje nije ilegalno
Čak ni linkanje na materijale koji su objavljeni bez suglasnosti vlasnika autorskih prava nije zabranjeno.
Sud Europske Unije još je 2014. godine objavio da linkanje na javno dostupne web stranice ne spada u kršenje autorskih prava, a ovih dana je Glavni odvjetnik suda Melchior Wathelet izjavio da linkanje na web stranice ne krši zakon čak ni ukoliko je na njih postavljen sadržaj bez izričite dozvole njegovog vlasnika.
Ovime je zapravo ugrožen slučaj u kojem je izdavačka kuća Sanoma, koja u Nizozemskoj ima licencu za izdavanje Playboya, tužila tvrtku GS Media, vlasnika internetskog portala GeenStijl, jer je na svojim stranicama postavila oglas s hiperlinkom na fotografije nizozemske zvijezde realitya Britt Dekker, koju su snimali Sanomini fotografi.
Link je vodio na jedan australski portal na kojem su se nalazile fotografije, nakon čega je Sanoma njemu zaprijetila tužbom i zatražila da ih ukloni zbog kršenja autorskih prava. Nakon što je australski portal poslušao Sanomu, GS Media je postavila novi oglas s linkom koji je vodio na drugi portal. Sanoma je ponovno zaprijetila i tom portalu, pa su slike ponovno uklonjene.
Nakon toga internetski korisnici koji posjećuju forum GeenStijl, započeli su masovno postati linkove na druge web stranice na kojima su se fotografije mogle pogledati.
Glavni odvjetnik EU suda sada je pojasnio da čak i ako hiperlinkovi direktno vode na zaštićene materijale, oni ih ne čine dostupnima javnosti ako su već slobodno dostupni na drugim web stranicama, već samo služe kako bi se olakšalo njihovo pronalaženje.
Mada Watheletovo mišljenje o ovom predmetu nije pravno obvezujuće, a presuda se neće donijeti prije kraja ove godine, Europski sud uvijek uzima izvještaj glavnog odvjetnika vrlo ozbiljno, pa je za očekivati da Sanomi tužba neće proći.
Izvor: Sud EU
Učitavam komentare ...