Uhođenje
Sustav za praćenje komunikacija kod internetskog ISP-a
Američki ISP probio zavjet šutnje i priznao kako je morao pomagati vladinim agencijama u uhođenju korisnika.
Pete Ashdown, šef američke ISP tvrtke XMission koja pruža internetske usluge u saveznoj državi Utah, odlučio je progovoriti o sustavu za praćenje koji je po nalogu suda morao ugraditi u svoju serversku infrastrukturu još 2010. godine.
Prema njegovim riječima, jednog je dana dobio nalog suda na tri stranice prema kojem je u skladu s američkim zakonom pod nazivom FISA (Foreign Intelligence Service Act), bio dužan omogućiti instaliranje posebnog serverskog "racka" u serverski sustav tvrtke, koji je služio za snimanje svih komunikacija i internetskog prometa koji obavljaju njezini korisnici. Uz nalog je dobio i zapovijed da je dužan šutjeti, odnosno čuvati informaciju o svemu tome.
Prije nego što je omogućio postavljanje "prislušnog uređaja", kontaktirao je svojeg odvjetnika koji mu je rekao da je sve prema zakonu, pa je morao dopustiti vladinim službenicima ulaz u serverski prostor, gdje su oni postavili uređaj koji je snimao i pohranjivao sve komunikacije više od pola godina, nakon čega su ga uklonili.
Ashdown kaže kako tijekom tog razdoblja nije primijetio da je došlo do nekih uhićenja ili policijskih akcija koje bi mogao dovesti u vezu s prisluškivanjem korisnika XMissiona.
Nakon što je više od dvije godine šutio o svemu ovome, u trenutku kada se u SAD i širom svijeta podiže mnogo prašine u vezi uhođenja običnih građana, sada je odlučio javno progovoriti bez obzira na moguće posljedice.
U svakom slučaju ovo nam jasno daje do znanja kako američke agencije koje sa sudskim nalogom provode uhođenje građana preko ISP-ova, nisu dužne navesti koga prate, što se pomalo razlikuje od onoga što tvrde Barack Obama i američka administracija.
Izvor: Buzzfeed
Učitavam komentare ...