Dennis Ritchie
Umro Dennis Ritchie, tvorac C-a i Unixa
Računalni znanstvenik Dennis Ritchie preminuo je ovog vikenda u 70-oj godini života.
Mada za sada još nemamo detaljnih informacija o bolesti koja je pokosila jednog od najinventivnijih znanstvenika u svijetu računalstva, pretpostavlja se kako je riječ o malignom tumoru, a informaciju o njegovoj smrti prvi je prenio Rob Pike, softverski inženjer iz Bell Labsa na svojem Google+ profilu.
Dennis MacAlistair Ritchie je bio američki računalni znanstvenik poznat po svojem utjecaju na ALTRAN, B, BCPL, C, Multics i Unix. Dobio je Turingovu nagradu 1983. i Nacionalnu medalju tehnologije 1998.
Ritchie je bio vođa odsjeka sa istraživanje sistemske programske podrške tvrtke Lucent Technologies.
Rođen 9. rujna 1941. u Bronxvilleu, New York, Ritchie je diplomirao fiziku i primjenjenu matematiku na Harvardu , a 1967. je počeo raditi u istraživačkom centru računarskih znanosti Bell Labsa.
Ritchie je najpoznatiji kao tvorac programskog jezika C i ključni dizajner operativnog sustava Unix, te kao koautor „definitivne knjige“ o C-u, The C Programming Language, na koju se obično referira sa samo 'K/R' ili K&R (kao referenca na autore Kernighana i Ritchieja).
Ritchiejev izum C-a i uloga u razvoju Unixa (skupa s Kenom Thompsonom) mu pridaje važnu pionirsku ulogu suvremenog računarstva. C jezik se naširoko koristi i danas u razvoju aplikacija i operativnih sustava, a njegov je utjecaj prisutan u većini suvremenih programskih jezika.
Unix je također bio utjecajan, postavljajući koncepte i principe koji su danas naširoko prihvaćeni u računarstvu. Popularni operativni sustav Linux i njegovi alati su potomci Ritchiejevog rada, a i operativni sustav Windows uključuje alate za Unix kompatibilnost i C prevoditelje za dizajnere.
Slijedeći uspjeh Unixa, Ritchie je nastavio istraživanje operativnih sustava i programskih jezika doprinoseći operacijskim sustavima Plan 9 i Inferno te programskom jeziku Limbo.
Učitavam komentare ...