MIT
3D kamera koja snima u potpunom mraku
Kamera ne koristi novu tehnologiju, već napredni algoritam za rekonstrukciju 3D slike.
Inženjer Ahmed Kirmani i njegovi kolege s MIT-a objavili su znanstveni rad u kojem opisuju kameru koja je u stanju snimati trodimenzionalne objekte u gotovo potpunom mraku.
Kao što znamo, fotografiji je potrebno čim više svjetla da možete dobiti čim ljepšu sliku. Ako svjetla nemate dovoljno, onda scenu morate osvijetliti klasičnom bljeskalicom ili se eventualno poslužiti infracrvenim svjetlom kako ne biste bili upadljivi.
3D kamera Kirmanijevog tima u sebi nema nikakvu posebnu tehnologiju koja bio omogućila posebnu osjetljivost na svjetlost blisku potpunom mraku, već su razvili novi algoritam za rekonstrukciju koji je u stanju prepoznati i najmanje količine fotona, analizirati ih i potom podatke spojiti zajedno kako bi stvorio vrlo kvalitetnu sliku koja sadrži i 3D prikaz, odnosno dubinu.
Znanstvenici kažu kako se ovaj sustav može u praksi koristiti za medicinske potrebe, špijunažu, nadzor ili bilo kakvo prikupljanje podataka u mračnim uvjetima.
Također navode kako bi ova tehnologija mogla omogućiti i 3D snimanje oka, koje se do sada nije moglo snimati klasičnim 3D kamerama, jer je oko previše osjetljivo na svjetlo koje koriste konvencionalne 3D kamere.
Kimrani navodi kako je senzoru 3D kamere koja koristi njegov algoritam za rekonstrukciju dovoljno samo milijun fotona za kreiranje slike koju možete vidjeti kao ilustraciju ovog članka (gore). Za usporedbu, ista slika bi zahtijevala stotine trilijuna fotona kada bi se koristila obična kamera pod normalnim svjetlosnim uvjetima.
Izvor: Nature
Učitavam komentare ...