Nalazite se
  • Pop Tech
  • Predviđanje zločina pomoću podataka s mobitela
Članak
Objavljeno: 19.09.2014. 14:23

Sveučilište Trento 

Predviđanje zločina pomoću podataka s mobitela

Znanstvenici pomoću podataka običnih korisnika predvidjeli mjesta zločina u Londonu s točnošću od 68%.

Predviđanje zločina pomoću podataka s mobitela

Svi se vjerojatno sjećate filma Minority Report, u kojem Tom Cruise i ekipa koriste usluge troje "proroka" koji su u stanju predvidjeti tko će, kada i gdje počiniti neki zločin.

Obzirom da niti jedna policija još nije uspjela pronaći osobe s takvih psihičkim moćima, borci protiv kriminala su se okrenuli rudarenju podacima (data miningu), odnosno algoritmima koji na temelju statistika o prethodno počinjenim zločinima mogu predviđati buduće, pa na taj način mogu preporučiti lokacije na koje je dobro slati pojačane policijske patrole s ciljem prevencije.

Takav pristup se koristio i prije računalnog doba, no algoritmima je dakako znatno lakše obraditi sve podatke i prikazati "crne točke", nego da se to radi ručno.

Andrey Bogomolov i njegovi kolege znanstvenici na Sveučilištu Trento u Italiji, ovaj su sustav dodatno unaprijedili dodavanjem podataka "običnih" korisnika s njihovih mobitela, što je algoritmu omogućilo da na primjeru iz "kriminalne prošlosti" Londona predvidi lokacije poprišta "budućih" zločina s učinkovitošću od 68 posto.

Valja naglasiti da su povijesni podaci koje je londonski operater Telefonica ustupio znanstvenicima bili potpuno anonimni, te su obuhvaćali samo spol, dob i lokaciju korisnika, te pratili lokacije njihovih mobilnih uređaja. Drugim riječima, podaci koji su dodani onima iz policijskih statistika zločina, nisu bili ni po čemu vezani uz profile korisnika, njihovu prošlost, zanimanja i slične privatne podatke.

Bogomolov navodi kako su algoritmi za predviđanje zločina bez podataka s mobilnih uređaja imali točnost od 60 posto, a ovi su ih podaci unaprijedili za 8 posto, što možda ne djeluje kao nešto jako puno, no svakako je unaprjeđenje koje bi dobro došlo svim organima koji se bave prevencijom i sprječavanjem zločina.

Dakako, bez obzira na to što su podaci koje je teleoperater dao znanstvenicima anonimni, postavlja se pitanje je li i ovo narušavanje privatnosti. Osim toga, ako policiji i teleoperaterima dozvolimo korištenje takvih podataka, tko nam može garantirati da u budućnosti neće prikupljati i one koje ne bismo željeli. Znate ono, daš im mali prst...

Čitav znanstveni rad o ovoj metodi možete pogledati u ovom PDF dokumentu.

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->