Banana Phone
VIDEO: Raspberry Pi protiv robotiziranog telemarketinga
Kalifornijski sistemski Linux administrator proizveo uređaj koji onemogućuje "robotizirani telemarketing".
Vjerojatno ste se svi već susreli sa sustavom telemarketinga, odnosno telefonskim pozivima tijekom kojih vam više ili manje simpatični sugovornici iz raznih tvrtki nude neke proizvode ili usluge.
Mada u hrvatskom Zakonu o telekomunikacijama piše da je "Uporaba pozivnih sustava, s ljudskim posredovanjem ili bez njega, telefaksnih uređaja ili elektroničke pošte, uključujući kratke tekstovne poruke (SMS) i multimedijske poruke (MMS), u svrhu izravne promidžbe i prodaje dopuštena samo uz prethodno pribavljenu privolu pretplatnika ili korisnika usluga", u praksi to ne znači da vas nitko ne bi smio uopće nazvati, već da smije iznijeti svoju ponudu samo ako pristanete na to da ga saslušate.
Isto to bi se moglo reći i za automatske "robotizirane" telemarketinške servise, kakvih kod nas (zasad) još nema (ili nam barem nisu poznati), koji vas nazovu i potom kažu da pritisnete broj 1 na svojem telefonu ako želite čuti njihovu propagadnu poruku ili ponudu. Time bi zakonska forma bila zadovoljena, a "robot" je u stanju obaviti dnevno znatno više poziva nego što su to u stanju ljudski operateri.
Iskreno rečeno, u Hrvatskoj je telemarketing za sada još uvijek prilično benigna stvar, a ponekad nam je čak i ugodno popričati sa zanimljivim sugovornikom/sugovornicom, mada nas ponekad zateknu "baš u nezgodnom trenutku".
No u SAD-u i mnogim drugim zemljama, telemarketing, posebice onaj "robotski", uzeo je jako puno maha, pa je stoga u SAD-u FTC raspisao natječaj u kojem će dodijeliti nagradu od 50.000 dolara onome tko pronađe efikasan način za sprječavanje robotiziranih telemarketinških poziva.
Među čak 700 autora projekata koji su se javili na natječaj, prijavio se i Alex Ruiz, sistemski Linux administrator, koji je ovaj problem riješio pomoću Raspberry Pi računala, analognog telefonskog adaptera i mrežnog switcha, koje je povezao u sustav naziva "Banana Phone".
Ruizov sustav kojem mnogi daju veliku šansu za pobjedu na natječaju, čiji rezultati će biti objavljeni u travnju, pozivatelja zatraži da upiše identifikacijski broj kako bi dokazao da se radi o živom čovjeku a ne "robotu", pa ukoliko to ovaj ne učini u određenom roku, prekida poziv prije nego što vam telefon zazvoni. Ukoliko vas pak nazove "živa" osoba i utipka kod koji se dinamički mijenja pri svakom pozivu, poziv će biti preusmjeren na vaš telefon koji će tek tada zazvoniti. Pored toga, sustav je napravljen tako da se "caller ID" pohranjuje na tzv "bijelu listu", što znači da će sustav samo jednom tražiti autentifikaciju unošenjem koda za jednog pozivatelja, odnosno za broj s kojeg vas zove recimo neki prijatelj ili član obitelji.
U svakom slučaju, rekli bismo kako je ovo nevjerojatno jednostavan način za obranu od robotiziranih telefonskih napasnika, no jednostavnost je uvijek i bila odlika najboljih izuma.
Ruiz kaže kako u budućnosti za ovaj koncept možda neće uopće biti potreban Raspberry Pi i oprema koju je on koristio, jer bi se njegov sustav mogao proizvoditi na jednom čipu i ugrađivati kao uobičajeni dio hardvera običnih ili mobilnih telefonskih aparata.
Mi se pak nadamo da nam ovakvi sustavi neće nikada zatrebati, jer vjerujemo da će tvrtke i dalje radije koristiti simpatične i tople "analogne" ljudske glasiće za telemarketing, a ne hladne robote.
U svakom slučaju, ovo vam može poslužiti i kao ideja što sve možete napraviti s Raspberry Pi računalom osim da ga koristite za pretvaranje "glupog" televizora u pametni, o čemu govori i jedna od tema našeg ovomjesečnog izdanja časopisa Vidi br. 203.
Izvor: ArsTechnica
Učitavam komentare ...