Avionska tehnologija
Zrakoplov koji se sam „liječi“
Novi putnički zrakoplovi sami će si pokrpati oštećenja
Ovog je tjedna NASA nagradila 4 istraživačka tima (Boeing, Northrop Grumman, MIT, Cessna) s ukupno 16,5 milijuna dolara poticaja za razvoj projekata koji će omogućiti znatna poboljšanja u putničkom zračnom prometu. Glavni cilj ovih istraživanja je stvoriti putničke zrakoplove koji će biti znatno sigurniji, tiši, imati manju potrošnju goriva i općenito postići bolju efikasnost i isplativost.
omotač će štititi i od elektromagnetskog zračenja
Među tim projektima posebno zanimljiv koncept nudi Cessna. Njihov razvojni tim pokrenuo je projekt „čarobnog skina“, odnosno omotača tijela zrakoplova, pod nazivom STAR-C2 (smoothing, thermal, absorbing, reflective, conductive, cosmetic”). Taj omotač bit će izrađen od novih kompozitnih materijala koji su lakši, čvršći, odlično podnose atmosferske utjecaje, štite od udaraca, pa čak i od elektromagnetskog zračenja.
Pored toga navodi se i sustav „samopopravljanja“omotača, za što se točno ne navodi kako funkcionira, no pretpostavljamo kako je riječ o određenim svojstvima materijala koji će omogućiti zatvaranje mjesta na kojima dođe do eventualnih oštećenja.
Na žalost, ovaj koncept je još jako daleko od realizacije, pa prema predviđanjima inženjera iz Cessne nećemo moći sjesti u zrakoplov opremljen ovom tehnologijom još barem 20-25 godina.
Učitavam komentare ...