Tokio
22 zemlje EU potpisale ACTA zakon
Usprkos prosvjedima, 22 članice EU potpisale "zakon protiv krivotvorenja".
U Tokiju je od strane 22 članice EU potpisan međunarodni sporazum protiv krivotvorenja (ACTA), koji se u posljednje vrijeme dosta dovodi u vezu s cenzurom Interneta i mogućnosti blokiranja određenih stranica, što bi po mnogima značilo i ograničavanje prava na slobodno mišljenje, izražavanje i razmjenu informacija.
Sporazum su u Tokiju potpisale Velika Britanija, Austrija, Belgija, Bugarska, Češka, Danska, Finska, Francuska, Grčka, Mađarska, Irska, Italija, Latvija, Litva, Luksemburg, Malta, Poljska, Portugal, Rumunjska, Slovenija, Španjolska i Švedska.
Preostalih 5 članica, Cipar, Njemačka, Estonija, Nizozemska i Slovačka ga nisu potpisale, jer njihovi predstavnici nisu bili nazočni na ovom događaju, no veleposlanstvo EU kaže kako će ga također potpisati u vrlo kratkom roku.
Obzirom da ACTA sprazum mora potvrditi Europski parlament, Udruga za zaštitu prava u EU, La Quadrature du Net, poziva građane svih zemalja da izvrše pritisak kako ga njihovi zastupnici u tom tijelu ne bi potvrdili, no to je vrlo teško za očekivati, mada postoji mala mogućnost zbog načina na koji je ACTA uopće prošao kroz tijela EU.
Naime, Kader Arif, francuski zastupnik u Europskom parlamentu iz protesta je napustio potpisivanje, navodeći kako je ACTA sastavljan u tajnosti, te nije uključio javne rasprave, niti predstavnike organizacija civilnog društva, pa djeluje kao nametnut, a ne donesen na demokratski način.
Stoga postoji mogućnost da u svim zemljama članica EU dođe do velikih prosvjeda, kakvi su ovih dana održani u Poljskoj.
Obzirom da su u SAD-u odustali od donošenja sličnih zakona (PIPA i SOPA), građanske udruge pozivaju internetsku populaciju, ali i velike firme i servise (Google, Facebook, Wikipediju, Yahoo), da se uključe u prosvjedne akcije protiv ACTA-e, kao što su to učinili protiv SOPA-e i PIPA-e.
Naravno, odmah se oglasila i hakerska skupina Anonimni, zaprijetivši kako će od sada njihove glavne mete biti sve institucije i tijela EU.
Ukoliko ACTA sporazum ipak bude potvrđen u parlamentu EU, i Hrvatska će nakon ulaska u Europsku uniju imati obavezu potpisati ga.
Učitavam komentare ...