Nalazite se
Članak
Objavljeno: 05.03.2013. 14:57

Microsoft Research 

Algoritam omogućuje FB prijateljstvo sa slavnim osobama

Računalni znanstvenici razvili algoritam za "aktivno uspostavljanje prijateljstva" na društvenim mrežama.

Algoritam omogućuje FB prijateljstvo sa slavnim osobama

Zamislite da poželite postati Facebook prijatelj neke poznate osobe koju osobno ne poznajete, niti imate bilo kojeg zajedničkog prijatelja. Jedan način da to uspijete je obično (pasivno) slanje zahtjeva za prijateljstvom, no vrlo je mala šansa da će vas ta osoba prihvatiti.

Drugi način je da se nastojite preko prijatelja svojih prijatelja aktivno povezivati svojevrsnim "lancima" koji će vas na kraju dovesti do prijatelja željene osobe, pa postoji znatno veća šansa da vas prihvati ako vas vidi u njihovim "krugovima".

Wei Chen, računalni znanstvenik iz Microsoft Research Asia centra u Pekingu, razvio je tehniku "aktivnog uspostavljanje prijateljstva" (active friending) koja čini nešto slično tome.

On je proizveo algoritam koji će umjesto vas napraviti analizu povezanosti tražene osobe prema dolje i izraditi vam razvojno stablo za povezivanje s "granama" preko kojih ćete se naći u prilici da divljate po zidu slavne glumice ili političara prije nego što vas otpili jednom za sva vremena.

Chenov algoritam po imenu SITINA (Selective Invitation with Tree and In-Node Aggregation) pronalazi najkraći put do željene mete, no istovremeno razvija višestruke putanje kako se ne bi desilo da vam lanac pukne ukoliko vas neka važna karika u njemu ne želi prihvatiti za prijatelja.

Pored toga, ovaj algoritam je u stanju pronalaženja više zajedničkih grupa prijatelja, što će vam dati mogućnost bolje kontrole nad slanjem poziva i dodatno vam olakšati doseg željene destinacije, a Chen također navodi kako je optimiziran da dovede do rezultata uz čim manji broj pozivnica koje trebate uputiti.

Chen i njegovi kolege sustav su testirali na grupi od 169 korisnika Facebooka koji su se dobrovoljno prijavili, a test se sastojao od zadavanja grupe "meta" svakom od njih, kao i limitiranog broja pozivnica, te im je sugerirao da se sprijatelje sa svakom osobom na vlastiti način, dok su paralelno dobivali i preporuke od SITINA algoritma.

Chen kaže kako je algoritam uvelike nadmašio "ručni pristup", te vjeruje kako bi se ovaj sustav jednog dana mogao naći u obliku servisa koji bi društvene mreže mogle uvesti u svoju ponudu plaćenih usluga.

Naravno, ovdje se postavljaju i mnoga etička pitanja, prije svega o manipulacijama privatnosti, jer Chen i njegovi kolege nisu proučavali kakav utjecaj algoritam ima na same mete, a da ne govorimo o tome da bi se ovaj alat vrlo lako mogao koristiti za nezakonito praćenje i proganjanje, takozvani "stalking".

Čitav znanstveni rad u kojem se opisuje SITINA algoritam možete pogledati u ovom PDF dokumentu

Izvor: MIT

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->