VIDI 227
Boostamo vam Wi-Fi mrežu do YaYa!
Saznajte sve o boostanju, najboljoj pokrivenosti i čuvanju sigurnosti kućnih bežičnih mreža.
Danas je gotovo nemoguće naći moderniji uređaj koji nema mogućnost povezivanja na Internet. Tableti, mobiteli, laptopi, fotoaparati, kamere, TV-i, igraće konzole, pametni hladnjaci i pegle, sve to se spaja na Internet, točnije na vaš router koji skuplja prašinu negdje u kutu sobe iza televizora među kabele.
Upravo zbog takvog našeg odnosa prema routerima koje smatramo "nužnim zlom koje je tamo negdje u ćošku spojeno na telefonsku žicu", brzina naše internetske komunikacije nije nikada optimalna, a da ne govorimo o zagušenjima koja nastanu kada svi naši silni gadgeti odjednom koriste resurse bežične mreže.
Mi smo vam stoga za novi broj časopisa Vidi br. 227 odlučili ponuditi "kompletni paket" savjeta i testova iz kojih ćete saznati kako izvući maksimum iz trenutno dostupnih uređaja, te smo izmjerili koliko se ubrzanje može dobiti implementacijom novijih routera koji podržavaju 802.11ac/n protokol.
Kako se ponaša 5 GHz noseća frekvencija kad se mora probijati kroz zidove? Gdje postaviti router da se dobije najbolja pokrivenost? A sigurnost? Kako se zaštititi od neovlaštenog upada u Wi-Fi mrežu? Koliko je sigurna WEP i WPA enkripcija? Koliko je brži ac od n mreže? Kako ubrzati prijenos podataka između već postojećih uređaja?
Mogućnosti kućne bežične mreže u velikoj mjeri ovise o jačini signala koji šalje router. Na jačinu signala utječe veliki broj parametara, a među najbitnijima su udaljenost klijenta od routera/pristupne točke (AP), prepreke i interferencija. Pozicioniranje routera je jako bitna stvar, obzirom da dobrom pozicijom možete značajno utjecati na kvalitetu i jačinu signala, a tu će vam također pomoći naši savjeti iz časopisa Vidi.
Kad prvi put postavite i podesite Wi-Fi, najvjerojatnije je automatski namješten na određeni kanal. Obično je podešen na kanal na kojem ima najmanje gužve, ali ne mora uvijek biti tako. Postoje alati koje možete koristiti kako biste provjerili na kojem je kanalu router, odnosno uređaj koji usmjerava podatkovne pakete na njihovom putu kroz računalnu mrežu.
Također ćemo vam objasniti kako postaviti Wi-Fi repeater ili extender, odnosno pojačati slabi bežični signal da se poveća domet bežične mreže, a među savjetima će vam koristiti i onaj o tome kako unaprijediti svoje uređaje na novi standard.
Ako mislite da je vaša Wi-Fi mreža jako sigurna nakon što ste ju zaštitili lozinkom, reći ćemo vam samo da je ovih dana objavljeno kako je jedna djevojčica na nekoj konferenciji o hakiranju upala u mrežu zaštićenu na klasičan način za nekoliko minuta. Stoga vam preporučamo da pogledate i naš "stavak" Wi-Fi teme u časopisu vezan uz sigurnost, te naučite kako se "zabarikadirati" da vam susjedov sin haker ne pokupi s gadgeta i računala vesele kućne filmove i druge privatne podatke koje nikako ne biste željeli dijeliti sa svima.
Učitavam komentare ...