Rutgers University
Ekran zna tko ga dodiruje u svakom trenutku
Novi gadget-prsten za ekrane osjetljive na dodir, može poslati korisnikov specifični ID kroz kožu.
Pomoću prstena koji su razvili znanstvenici Sveučilišta Rutgers, identifikacijski podaci koji su pohranjeni na njemu, mogu se prenijeti na ekrane osjetljive na dodir preko kože vaših prstiju.
Ovaj uređaj koji se još nalazi u obliku prototipa, u stanju je prenositi nekoliko bitova podataka na vaše prste, koje potom dodirom možete slati u računalo, tablet ili pametni telefon s ekranom osjetljivim na dodir.
Znanstvenici navode kako ovo nema veze s biometrijskim prepoznavanjem otisaka prstiju, te pruža daleko veće mogućnosti od te metode identifikacije, jer može na primjer omogućiti brzo prebacivanje između raznih korisnika koji koriste zajednički uređaj, prepoznavati različite igrače u nekoj multiplayer igri koja se igra na jednom ekranu, te pružiti dodatnu razinu zaštite.
"Zamislite da svaki elektronski gadget zna tko ste i potom svoje sučelje, elemente na ekranu i aplikacije prilagođava vašim željama, ili samo vama omogućuje pristup u zaštićeni prostor u kojem se nalaze vaši povjerljivi podaci", kaže Romit Roy Choudhury sa Sveučilišta Duke, koji surađuje na ovom projektu sa znanstvenicima Rutgersa.
Voditelj projekta Marco Gruteser se pak nada kako će ovaj sustav biti spreman za izlazak na tržište najkasnije kroz dvije godine, a najvažnije od svega će biti njegova minijaturizacija, kako bi se sveo na oblik i veličinu prstena koji se koriste kao nakit, pa bi uz praktičnu primjenu predstavljao i svojevrsni hi-tech modni detalj.
Tehnologija se sastoji od prstena napajanog baterijom, te sadrži flash memoriju u kojoj se nalazi kod, kao i generator signala koji emitira mali napon. Kada prstima dodirnete zaslon na vašem uređaju, on osjeća naponske promjene i čita ih kao lozinku.
Sadašnji prototip je u stanju prenijeti samo nekoliko bitova podataka u sekundi, što znači da vam za identifikaciju treba oko dvije sekunde dok vas tablet ili pametni telefon ne prepozna, no Grueteser očekuje kako bi se malim preinakama u firmwareima uređaja identifikacija trebala ubrzati čak 10 puta.
Čitav znanstveni rad o novom sustavu za identifikaciju možete pronaći u ovom PDF-u.
Učitavam komentare ...