UNC
Fotke s Facebooka mogu zavarati nadzorne sustave
Biometrijski sustavi koji se temelje na prepoznavanju lica daleko su od sigurnih.
Logiranje na računalne sustave biometrijskim prepoznavanjem lica postaje sve uobičajenije u današnje vrijeme, no znanstvenici upozoravaju da takve metode možete prilično lako hakirati i zavarati.
Tim računalnih znanstvenika sa Sveučilišta UNC (University of North Carolina) testirao je veliki broj postojećih sustava, te je dokazao da ih se može prilično lako zavarati pomoću 3D modela računalno renderiranih lica, odnosno neke vrste "VR lažnjaka". Za izradu tih modela znanstvenici su koristili slike s društvenih mreža poput Facebooka, što znači da hakerima nije nikakav problem doći do bilo čije face koju će potom "urediti" za potrebe logiranja na sigurnosne sustave koji se temelje na prepoznavanju lica.
Stručnjaci su prikupili 20 fotografija dragovoljaca iz online izvora (društvenih mreža), a potom su napravili 3D modele kojima su dodali facijalne animacije, te napravili animacije njihovih očiju, kako bi modeli izgledali kao pravi ljudi koji gledaju u kameru.
U slučaju da nisu pronašli niti jednu sliku koja prikazuje čitavo lice subjekta, pomoću svojih računalnih algoritama uspjeli su kreirati dijelove koji nedostaju, uključujući sjene i teksture tih područja.
Posebno je zanimljivo to što su virtualni modeli mogli biti napravljeni od samo nekoliko fotografija u niskoj razlučivosti, što znači da za "krađu lica" nije potrebno koristiti Facebook profile korisnika koji skloni objavljivanju velikih količina svojih slika na najvećoj društvenoj mreži.
Znanstvenici su rezultate svojih istraživanja objavili na sigurnosnoj konferenciji USENIX, te kažu da su njihovi 3D modeli uspješno zavaravali 4 od 5 sigurnosnih sustava koje su testirali.
Zaključak njihovog istraživanja je da se biometrijsko prepoznavanje lica mora znatno unaprijediti ako se želi koristiti za ozbiljne namjene.
Učitavam komentare ...