Internet slobode
Google protiv UN-ovih internetskih odredbi
Google je pokrenuo kampanju protiv najavljenih promjena ugovora Međunarodne telekomunikacijske unije.
Prema mišljenju Googlea, najavljene promjene internetskih odredbi ugovora Međunarodne telekomunikacijske unije (ITU-a), mogle bi uvelike ograničiti slobodni pristup online informacijama i time ujedno ograničiti slobodu Interneta.
Idući tjedan članovi ITU-a, odnosno organizacije Ujedinjenih naroda koja nadgleda međunarodnu komunikacijsku politiku, okupit će se u Dubaiju na Svjetskoj konferenciji o međunarodnim telekomunikacijama. Tijekom konferencije, ITU će predstaviti prijedloge izmjena međunarodnog ugovora o telekomunikaciji koji nije ažuriran od 1988. godine.
Neke od predloženih izmjena će ITU-u omogućiti veće ovlasti za reguliranje protoka informacija, odnosno pružiti mogućnost cenzuriranja razgovora ili blokiranja javnih informacija.
Google je stoga nedavno pokrenuo kampanju koja poziva svoje korisnike na promicanje "slobode i otvorenosti Interneta", tvrdeći kako čitav slobodan i otvoren svijet ovisi o tome.
Do sada je 55 organizacija za ljudska prava iz čitavog svijeta potpisalo izjavu u kojoj izražavaju neslaganje s navedenim promjenama, a Googleu bi izmjene zakona pored svega mogle negativno utjecati i na čitavo poslovanje, obzirom da se između ostaloga želi uvesti dodatno plaćanje naknada onim tvrtkama koje ostvaruju veći bandwith, što bi za njih koji u svojem sustavu između ostaloga posjeduju Gmail i YouTube moglo nanijeti opasan udarac.
"Takva situacija nije opasna samo zbog toga što bi se Googleu nanijela šteta, već postoji velika opasnost da to u konačnici rezultira udarom po džepu krajnjih korisnika", kaže Emma Llanso, savjetnica u Centru za demokraciju i tehnologiju.
S time se slaže i profesor komunikacija i internetskih tehnologija sa Sveučilišta Southern California Jonathan Aronson, koji kaže da se "radi o ozbiljnoj prijetnji, kako za tvrtke koje žele zaštititi svoje online poslovanje, tako i za sve ljude koji se boje rasta internetske cenzure". Stoga on ne vjeruje da bi "prijedlog koji ograničava pristup informacijama na ikakav način mogao dobiti zeleno svjetlo".
U svakom slučaju, mnogi stručnjaci ne vjeruju da bi konferencija u Dubaiju mogla dovesti do navedenih izmjena zakona čak i ako ih podupru zemlje poput Kine i Rusije, jer svaki takav ugovor treba potporu svih članica ITU-a, odnosno koncenzus.
No ukoliko se novi zakon ipak nekako izglasa, to bi moglo predstavljati veliki udarac za Internet kakav danas poznajemo. Plaćali bismo ga skuplje, bez obzira bili korisnici ili pružatelji sadržaja, a razne vladine agencije bi dobile pravo da nas blokiraju kako god i kad god žele, odnosno čim zaključe da im neki sadržaji ne odgovaraju.
Mislimo kako nam u 2012. godini ne treba Orwellova 1984. i ako Ujedinjeni narodi izglasaju ovakvo što, bio bi to zaokret u neki novi totalitarni svijet budućnosti.
Učitavam komentare ...