Top 10
Jeff Bezos: 10 savjeta za upravljanje tvrtkom
Šef Amazona odlučio je dati 10 savjeta o tome kako voditi tvrtku i nositi se sa stresom.
Mnogi smatraju kako je CEO Amazona Jeff Bezos nakon odlaska Steve Jobsa, postao glavni "filozof-direktor" jedne velike tehnološki orijentirane tvrtke.
Možda vam Jeffovi savjeti neće otkriti tajnu kako se približiti njegovoj zaradi koja se procjenjuje na 23,2 milijarde dolara, no svakako bi vas mogli nečemu naučiti, ili vas barem malo zabaviti.
1. Temeljiti svoju strategiju na stvarima koje se neće promijeniti
Prodaja ruževa, traktorskih sjedala, e-čitača i uređaja za pohranu podataka je dio jednog velikog plana s tri velike konstante: ponuditi širi izbor, niže cijene i brzu pouzdanu isporuku.
2. Opsesija kupcima
Kada je Bezos donio jednu praznu stolicu viška na sastanak, "poručnici" su bili prisiljeni razmišljati o ključnom sudioniku koji se ne nalazi u sobi, klijentu. Sada ulogu praznog stolca imaju posebno obučeni djelatnici pod nazivom "Customer Experience Bar Raisers". Kada se oni namršte potpredsjednici zadrhte.
3. Mi smo voljni da nas se krivo shvaća kroz dulje vremensko razdoblje
Mnogi Amazonovi projekti djeluju u početku kao distrakcije koje dovode do gubitka novca. To ponekad dovede do proklizavanja cijena dionica i izaziva prijezir kod analitičara. No Bezos tada slegne ramenima, jer ako nove inicijative za njega imaju smisao, pet do sedam godina za povratak investicija je OK.
4. Postoje dvije vrste tvrtki: oni koji pokušavaju naplatiti više i one koje žele naplatiti manje. Mi ćemo biti ona druga
Mnogi trgovci pričaju o snižavanju troškova tako da korisnicima donose uštede. Malo ih to čini tako intenzivno kao Amazon, gdje je skromnost jedna od 8 službenih vrijednosti tvrtke. Nagrada za postavljanje jeftinog namještaja: 90 milijardi dolara vrijednosti na burzi i 35% rasta prihoda.
5. Ustanovite što vaši korisnici trebaju i radite unatrag
Karakteristike Amazonovih novih projekata poput Kindle tableta i e-čitača su definirane prema željama korisnika, a ne ukusima inženjera. Ako korisnici nešto ne žele bolje je to ne raditi, čak i ako to znači gašenje jednog snažnog odjela tvrtke.
6. Naša kultura je mirna i prijateljska, ali ako se pojavi pritisak znat ćemo se s njim nositi
Na Amazonu kraljuju podaci, posebice rezultati proturječnih "head-to-head" reakcija kupaca na različite karakterisitke ili dizajn stranica, što nazivamo "kulturom metrike". S desecima tih gladijatorskih obračuna koji se vode svaki tjedan nema puno vremena za smirivanje teških riječi ili elaboriranje rituala društvene kohezije.
7. Ako želite biti inventivni, morate biti spremni na padove
U početku je tvrtka angažirala puno urednika koji su pisali recenzije knjiga i glazbe, a potom je odlučeno da se umjesto njih koriste kritike korisnika. To je dovelo do pada na aukcijama. Ovo se može nazvati dijelom života, sve dok Amazon iz toga može naučiti nešto korisno.
8. U starom svijetu ste koristili 30% svojeg vremena za stvaranje velikog servisa i 70% da biste ga razvikali. U novom svijetu situacija je obrnuta
Amazonovi oglasni budžeti su iznenađujuće mali obzirom na njegovu veličinu. Stara dobra usmena predaja postala je čak i važnija u digitalno doba. Jedan omiljen slučaj: Amazonov rat protiv prečvrstog pakiranja, kako bi se igračke i druge pošiljke mogle lakše otvarati.
9. Svatko treba znati raditi u pozivnom centru
Prigovori mogu imati devastirajući učinak u doba viralnih tweetova i blogova. Tisuće Amazonovih menadžera, uključujući Bezosa, moraju svake godine provesti dva dana u pozivnom centru. Nagrada: Poniznost i empatija za klijenta.
10. Ovo je tek 1. dan Interneta. Još uvijek moramo puno toga naučiti
Zgrade u novom Amazonovom sjedištu nose nazive Day 1 North i Day 1 South. Internet je još uvijek neotkriven svijet, nedovoljno shvaćen i čitavo vrijeme donosi nova iznenađenja.
Izvor: Forbes
Učitavam komentare ...