Nalazite se
Članak
Objavljeno: 30.07.2016. 12:27

Nove baterije 

Litij zrak baterije za lakše električne automobile

Novi tip baterija trebao bi omogućiti električnim automobilima više snage uz manju težinu.

Litij zrak baterije za lakše električne automobile

U novom dizajnu katoda baterija, nanočestice napravljene od litija i kisika su "embeddane" u kobaltni oksid koji ih održava stabilnim. Taj koncept donosi idealan omjer pohrane energije i težine. Photo Credit: Courtesy of the researchers

Znanstvenici MIT-a u suradnji s kolegama Argonne National laboratorija i Sveučilišta u Pekingu razvili su novi tip litij-zrak (ili litij-kisik) baterija koje bi se prvenstveno trebale naći u električnim automobilima, te bi im trebale pružiti više snage uz manju težinu, čime se otvara puta za dolazak nove generacije manjih i lakših električnih vozila s većim dosegom.

Mada ih idealan odnos snage i težine čini vrlo zanimljivim industriji električnih automobila, litij-zrak baterije dosad nisu razmatrane za praktičnu primjenu jer imaju neke neželjene značajke poput rapidnog degradiranja, te gubljenja puno energije u inputu kroz toplinu, što nije poželjno za korištenje u automobilima za koje se očekuje da će se puniti brzo i trajati više godina.

Znanstvenici su sada razvili novi tip litij-kisik baterija koje ove probleme rješavaju tako što umjesto izvlačenja kisika iz zraka za pokretanje kemijske reakcije, koriste nanočestice koje sadrže litij i kisik, te zadržavaju kisik unutar sebe pri promjeni svojih stanja. 

Ovaj dizajn dramatično reducira gubitak energije (oko pet puta manje voltaže), te sprječava rapidne promjene u volumenu koje imaju tendenciju skraćivanja životnog vijeka baterija.

Pored toga nova litij-kisikova tehnologija je puno prihvatljivija po okoliš, te je bolje zaštićena od "prepunjavanja" (overcharginga) jer se jednostavno prebacuje u drugu reakciju kada dobiva previše energije.

U sadašnjem obliku baterija postoji tek kao dokaz koncepta u laboratoriju, no znanstvenici planiraju izraditi radni prototip unutar godine dana, te navode kako će proizvodnja biti jeftinija, jer se ne koriste skupi materijali kao u slučaju litij-ionskih baterija.

Ukoliko sve prođe u redu, za očekivati je pojavu električnih automobila koji će pohranjivati dvostruko više energije u odnosu na težinu od postojećih s litij-ionskim ćelijama, te pružiti vozilima veći domet, što bi sve zajedno moglo znatno unaprijediti industriju električnih automobila u skoroj budućnosti.

Izvor: MIT

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->