Zagreb
Mobility Day: Mobilna rješenja u oblaku
Glavna tema zagrebačke konferencije Mobility Day su mobilna cloud rješenja.
Mobility Day konferencija u Zagrebu, okupila je domaće i regionalne profesionalce iz svijeta mobilnih tehnologija i rješenja, a otvorena je uvodnim predavanjem "Mobilna cloud rješenja" koje su održali predstavnici tvrtki partnera VIPneta i Hewlett-Packarda.
"Ovo je osma po redu MobilityDay konferencija. Na konferenciji smo okupili 300 polaznika i 32 predavača koji će govoriti o mobilnim tehnologijama s naglaskom na razvoj mobilnih rješenja u oblaku uz istovremenu primjenjivost na svim mobilnim platformama", naglasio je na samom početku Tomislav Bronzin, direktor tvrtke Citus, jedan od organizatora konferencije.
Nakon uvodnih riječi i otvaranja konferencije, okupljene su pozdravili Hrvoje Veselko, direktor prodaje iz VIPneta te Boris Bauk, direktor Hewlett-Packarda za Hrvatsku. I dok je u svom predavanju Veselko naglasio kako tvrtke žele privući kupce i korisnike svojom individualnošću i unikatnošću te individualiziranim pristupom kupcima, Bauk je podsjetio kako su pojmovi koje danas koristimo svakodnevno poput ‘cloud, mobility, social, security’, prije stotinjak godina predstavljali nešto sasvim drugo.
„Stvari se kompliciraju i povezuju tako da je s tehnološke strane teško odrediti o čemu se radi, tehnologije, usluge i aplikacije se isprepliću i postaju dostupne u svakom trenutku i svima. „Cloud“ je prije 100 godina bio nešto o čemu su govorili vračevi, a „mobility“ se odnosio na transportnu mobilnost. Danas mobilnost predstavlja sasvim nešto drugo, no bez kolaboracije različitih tehnologija i njihovog povezivanja ne dobivamo prave rezultate“, istaknuo je Boris Bauk.
U uvodnom predavanju o mobilnim cloud rješenjima, Akos Deliaga iz mađarske podružnice Hewllet-Packarda te Tomislav Makar iz VIPneta predstavili su tehnička i aplikacijska rješenja za mobilnost u cloudu. Istaknuli su kako mobilna cloud rješenja omogućavaju praktično neograničenu funkcionalnost mobilnih aplikacija, kao i mogućnost pohrane podataka i mobilnost korisnika, te su danas iznimno važan dio ponude mobilnih rješenja, kako telekomunikacijskih pružatelja usluga, tako i proizvođača i implementatora tehnologije.
Petra Kvesić iz VIPneta predstavila je Cloud office, odnosno uredsko poslovanje bazirano na oblaku koje se koristi unutar velike tvrtke kao što je VIPnet. Na njeno predavanje nadovezao se Igor Grčić iz Hewlett Packarda koji je održao zanimljivu prezentaciju njihovog One-Stop Shopa za mobilna cloud rješenja.
U sklopu poslovnog smjera predavači su se dotaknuli korištenja mobilnih tehnologija u gotovo svim aspektima ljudskog interesa, od škole, posla do privatnog vremena. Tako je ravnatelj CARNET-a Zvonimir Stanić održao prezentaciju o projektu eŠkola, odnosno transformaciji obrazovanja uz pomoć IT-a. Čak dva predavača održali su predavanje o tome kako upravljati projektima, a posebno se istaknulo predavanje Dalibora Kukoleče iz Microsofta koji je govorio o upravljanu distribuiranim timovima pomoću mobilne tehnologije.
Sada već tradicionalno predstavljanje novih mobilnih rješenja, projekata i start-upova, u formi kratkih 15-minutnih prezentacija, ove je godine pružilo priliku timovima iz Hrvatske i BiH da pokažu što su osmislili u području mobilnih rješenja u cloudu. Također, posebno je zanimanje izazvalo predstavljanje SPAN-ove spin-off podružnice za razvoj mobilnih aplikacija u Osijeku, gradu koji sve češće počinje nositi naziv gradom softvera.
Sistem inženjeri i oni koje interesira infrastruktura imali su prilike čuti o rješenjima koja omogućavaju arhiviranje i replikaciju podataka, kako u svojoj tvrtki, tako i u Cloudu, kako osigurati sigurnost i raspoloživost mobilnih SSL transakcija, te upravljati mobilnim uređajima iz cloud-a ili pokretati desktop aplikacije na tabletima.
Razvojni inženjeri informirali su se o tome kako razvijati univerzalne aplikacije za Windows Phone i Windows tablete, što je to Web/Internet of Things, kako dobro dizajnirati korisničko sučelje mobilne aplikacije te kako napraviti visoko produktivne aplikacije i postići (gotovo) nemoguće - razvijati aplikaciju koja će istovremeno raditi na više mobilnih platformi.
Najzanimljivije je ipak bilo na smjeru Pametni uređaji gdje su posjetitelji mogli čuti sve o sličnostima i razlikama među mobilnim uređajima odnosno platformama koje ih pokreću i kako koristiti Windows Phone u poslovne svrhe. Predavači su pokazali i kako prosječni korisnici mogu razvijati aplikacije za mobilne uređaje bez imalo znanja programiranja. Govorilo se i o nativnim i web Office365 aplikacijama i te kako i zašto razvijati Office aplikacije. Posebna je poslastica bila predavanje o tome što je novo u svijetu senzora - na primjeru Microsoft Kinect 2.
Pokretači i organizatori konferencije su Andrej Radinger iz tvrtke Mobendo i Tomislav Bronzin iz tvrtke Citus, obojica istaknuti članovi Microsoft Valued Professional zajednice (MVP), te pioniri u razvoju mobilnih poslovnih rješenja. Dodatne informacije o konferenciji, mogu se prona na službenim konferencijskim stranicama http://www.mobilityday.com.
Generalni sponzori konferencije su tvrtke VIPnet i Hewlett-Packard, generalni medijski pokrovitelj je Večernji list, glavni sponzori su IKI, InfoKod, VEEAM, dok su partneri konferencije Hotel Antunović, Avalon, Microsoft, Semos, SPAN, INETA Europe, IT Udruženje HGK, Razvojna agencija Zagreb-TPZ. Akademski partner je Visoko učilište Algebra, a on-line partner tportal.hr. Medijski pokrovitelji su naš portal VIDI.hr, CroPC.net, IQ magazin, ICT Business, InfoTrend, mobil.hr, Racunalo.com, Veseli hackeri.
PR
Učitavam komentare ...