Cyber oružje
Moćni crv Stuxnet prestao s radom
Kontroverzni američki računalni crv Stuxnet, u ponoć 24. lipnja prestao je funkcionirati.
Najmoćnije i najpoznatije američko cyber oružje, računalni crv Stuxnet, razvijen s idejom da se infiltrira u iranska nuklearna postrojenja i zaustavi program obogaćivanja osiromašenog urana, prestao je s radom u nedjelju 24. lipnja iza ponoći.
Stuxnet je računalni crv koji je zarazio oko 130.000 računala širom svijeta, od kojih se dvije trećine nalazilo u Iranu, te onih koja su na bilo koji način bila povezana s iranskim nuklearnim programom, uključujući i njemačka iz tvrtke Siemens.
Zlonamjerni program koji je bio dio tajne operacije američke administracije i Izraela pod nazivom "Olimpijske igre", do nedjelje u ponoć je bio aktivan, tražeći metu za uništenje, no u složenom labirintu koda Stuxneta nalazilo se nekoliko linija koje su tu bile sa svrhom da mu narede prestanak rada, kako bi se spriječilo njegovo otkrivanje i forenzička analiza, što naravno nije uspjelo, jer čitav svijet već dulje vrijeme bruji o ovom kontroverznom malicioznom softveru američke administracije.
Početkom mjeseca američki New York Times je objavio opširan članak temeljen na otkrićima objavljenim u knjizi Davida E. Sangera "Confront and Conceal: Obama's Secret Wars and and Surprising Use of American Power", koja se bavi tajnom operacijom "Olimpijske igre", s čijim je akterima iz SAD-a i Izraela autor obavio seriju razgovora tijekom godinu i pol dana koliko je trajala njegova istraga ovog slučaja.
Sanger je potvrdio ono što se pretpostavljalo o Stuxnetu od onog trenutka kada je igrom slučaja, malware čija je meta bila iransko nuklearno postrojenje Natanz, postao poznat svjetskoj javnosti.
Ideja je bila sabotirati iranski nuklearni program, a tajna operacija "Olimpijske igre" započeta je još u vrijeme administracije Obaminog prethodnika George Busha, koji je dao suglasnost za njezino izvođenje.
Meta Stuxneta su bili Siemensovi kontrolni sustavi SCADA koje je Iran uvezao za potrebe upravljanja plinskim centrifugama u nuklearnom postrojenju Natanz.
Stručnjaci koji su Stuxnet nazvali digitalnim ekvivalentom prve atomske bombe bačene na Hirošimu, smatraju kako razloga za alakšanje nema, te upozoravaju kako Stuxnet najavljuje novo razdoblje povijesti u kojem bi nasljednici ovog zlonamjernog softvera mogli biti daleko destruktivniji, kao i to da bi druge države, kao i haktivisti, mogli koristiti cyber oružje u napadima na elektrane i drugu civilnu infrastrukturu.
Učitavam komentare ...