R2D2
Njemačke vlasti priznale špijuniranje građana trojancem
Dužnosnici nekoliko njemačkih pokrajina priznali špijuniranje građana pomoću trojanca R2D2.
Prošli tjedan hakeri iz grupe Chaos Computer Club objavili su kako njemačka vlada špijunira građane koristeći spyware softver. Ovih dana informacija ja potvrđena, nakon što su dužnosnici nekoliko njemačkih pokrajina potvrdili kako u određenim okolnostima doista koriste maliciozni softver za potrebe nadzora sumnjivih osoba.
Međunarodna grupa europskih hakera, članova CCC-a, detektirala je trojanca na računalima nekih svojih članova, a potom su nakon njegove analize i praćenja došli do izvora zaraze koji je upućivao na njemačku policiju.
Prema pisanju internet portala Deutsche Welle, hakeri CCC-a su otkrili kako softver pod nazivom R2D2 or0zapftis, nakon što je instaliran na računalu, ima mogućnosti keyloggera (bilježi svaku akciju na tipkovnici), može bilježiti URL-ove adresa stranica, pa čak i screenshotova koje korisnik pregledava, te čitave konverzacije preko Skypea, a sve prikupljene informacije pohranjuje na server policije.
ministar unutarnjih poslova Bavarske misli da policija koristi trojanca u okviru zakonskih odredbi
Joachim Herrmann, ministar unutarnjih poslova Bavarske, koja je prva priznala korištenje tog softvera, rekao je da policija koristi R2D2 u okviru zakonskih odredbi, no naredit će detaljnu istragu o tome jesu li možda izašli iz propisanih okvira.
Prema njemačkom zakonu iz 2008. godine, policiji je dopušteno koristiti špijunski softver s ciljem borbe protiv terorizma i kriminala, što znači da je takvo digitalno prisluškivanje legalno, no samo ako ga odobre sudovi za svaki pojedinačni slučaj.
Stoga će istrage u njemačkim pokrajinama koje su koristile R2D2 morati utvrditi jesu li zaraze računala građana bile opravdane i ograničene, ili su se proširile i na računala građana koji nisu pod prismotrom vlasti, što tvrde hakeri grupe CCC.
Nakon ovih informacija oglasila se i njemačka tvrtka DigiTask, koja kaže da se vjerojatno radi o softveru za digitalno praćenje koji su razvili oni i prodali ga Bavarskoj prije četiri godine, a sličan su prodali vladama Austrije, Nizozemske i Švicarske.
Ukoliko se ustanovi da su vlasti u nekim slučajevima koristile R2D2 za praćenje građana bez sudskog naloga, ovo bi mogao biti prvi slučaj u kojem će za hakiranje odgovarati dužnosnici neke države.
Učitavam komentare ...