Nalazite se
Članak
Objavljeno: 07.03.2012. 13:13

Istina ili laž 

Računalo prepoznaje lažljivce analizom pokreta očiju

Novi softver može otkriti kada netko laže s 82,5% efikasnosti.

Računalo prepoznaje lažljivce analizom pokreta očiju

Znanstvenik Ifeoma Nwogu i njegov tim sa Sveučilišta Buffalo, proizveli su softver koji analizom pokreta očiju tijekom ispitivanja zabilježenog video kamerom, može ustanoviti govori li netko istinu ili laže.

Znanstvenici su taj sustav testirali na 40 dragovoljaca, koji su prije ispitivanja mogli birati hoće li potajno "ukrasti" bankovni ček, a potom im je jedan umirovljeni policijski djelatnik postavljao serije pitanja, tijekom čega je softver analizirao video snimke njihovih pokreta očiju i prema tome nastojao ustanoviti lažu li ili govore istinu.

U isto vrijeme drugi policijski službenici, specijalizirani za ispitivanje osumnjičenika su nastojali to isto ustanoviti temeljem svojeg vlastitog sustava analize koji spada u njihovu uobičajenu policijsku metodologiju koja se uči na studiju kriminalistike.      

 ovaj softver bi se trebao široko primjenjivati i na političarima 

Postotak uspješnosti računala u prepoznavanju lažljivaca je iznosio 82,5%, dok su policijski stručnjaci bili efikasni u 65% slučajeva, čime se pokazalo kako je softver nadmašio vrhunski uvježbane ispitivače.

Nwogu navodi kako bi se uspješnost softvera mogla još više povećati ako nadograde svoj algoritam da može analizirati i druge "znakove tijela", a također rade na sustavu koji će analizirati i promjene u glasu.

Umirovljeni dužnosnik FBI-a Joe Navarro, koji je sudjelovao u ovoj studiji, kaže kako je temeljem njegovog dugogodišnjeg iskustva vrlo bitno analiziranje znakova čitavog tijela, jer se osumnjičenici mogu koncentrirati na upravljanje emocijama u izrazima lica, uključujući kretnje očiju, no nitko nije u stanju upravljati čitavim tijelom da bi uspješno prikrio laž.

Znanstvenici i policijski stručnjaci u razvoju ovog sustava vide veliku pomoć u ispitivanju osumnjičenika, posebice u slučajevima kada odbiju ispitivanje klasičnim detektorom laži, što im omogućuju ustavne i zakonske odredbe, a sustav bi se mogao koristiti i pri informativnim razgovorima s osobama na graničnim prijelazima i zračnim lukama koje ulaze u zemlju.

Nama je palo na pamet kako bi se ovaj softver trebao široko primjenjivati na političarima, što bi svim građanima omogućilo uvid u to jesu li njihova obećanja puka retorika ili doista misle ostvariti svoje slatkorječive izjave. Iskreni političari su karika koja nedostaje našem društvu.

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->