Nalazite se
Članak
Objavljeno: 21.09.2012. 15:55

Intel 

Sićušan Wi-Fi procesor znači (r)evoluciju radija

Intelov Wi-Fi procesor mogao bi nam u konačnici dovesti manje, jeftinije i štedljivije uređaje.

Sićušan Wi-Fi procesor znači (r)evoluciju radija

Intel je nedavno predstavio Wi-Fi radio koji je gotovo u potpunosti napravljen od iste vrste tranzistora koji se postavlja u jedan od njihovih mikropocesora.

Na IDF forumu, Yorgis Palaskas, glavni voditelj istraživanja u radio integraciji u Intelu i šef Intelove tehnologije, također je prikazao SoC (system-on-a-chip) u kojem se nalazi isti taj digitalni Wi-Fi radio uz bok nekoliko Atom procesora za mobilne uređaje.

Ta objava jasno govori da Intel vjeruje kako će Wi-Fi radiji, koji obično predstavljaju velike uređaje koji se nalaze izvan čipova, u sljedećim godinama biti integrirani u njih.

To bi ujedno moglo značiti tri stvari - više bežičnih elektroničkih uređaja, gadgete koji su energetski učinkovitiji, te višestruke radije koji su zajedno ukomponirani na jednom čipu, što bi trebalo dovesti i do značajnog pojeftinjenja raznih uređaja, uključujući mobitele.

"Svi sada radimo na tome kako velik broj dijelova, uključujući Wi-Fi ukloniti s periferije i integrirati na čip", kaže Jan Rabaey, profesor Sveučilišta iz Kalifornije u Berkeleyu. "Ako se wireless može pretvoriti u digitalni oblik i minijaturizirati istim procesom kao procesori, to bi bila velika stvar".

Svi radio uređaji koji se tehnički nazivaju primopredajnici (transceiveri), sastoje se od brojnih komponenti. Tu su prijemnik koji dovodi signal izvana i predajnik koji ga odašilje, a oba sadrže modulatore koji upravljaju frekvencijama, filtere i miksere koji fino ugađaju signal, te pojačala koja slabe signale pretvaraju u snažnije.

Mnoge od tih komponenti, poput modulatora frekvencija su danas digitalizirane, te postoji jako mali broj njih koje još uvijek nisu minijaturizirane.

Sam Intel je već digitalizirao važne radio komponente za 3G, no radiji poput Wi-Fi-a koji rade na širokom frekvencijskom rasponu je teže konvertirati iz analognih u digitalne.

"Mada za sada još nema službenih najava digitalnih Wi-Fi radija, ARM i Qualcomm također razvijaju tu tehnologiju", tvrdi Rabaey. "U to se možete kladiti, jer je to trend u čitavoj industriji".

Proizvodnjom radija istim procesom kao što izrađuje procesore, Intel bi prema njegovom mišljenju mogao jednostavnije i jeftinije ugraditi Wi-Fi radio na bilo koji čip, a obzirom na smanjivanje čipova, Wi-Fi će doživjeti istu revoluciju kao minijaturizirani procesori, uključujući smanjenje potrošnje struje.

Digitalni Wi-Fi radio koji koristi 1,2 milimetra prostora na čipu, trošit će 50 miliwatta struje. Isti radio kompresiran na područje od 0,3 milimetra, proizveden 32-nanometarskim procesom će vući samo 21 miliwatt.

Rabaey stoga u budućnosti vidi višestruke digitalne radije ukomponirane u jedan, što će znatno smanjiti troškove izrade mobitela. Umjesto odvojenih komponenti za 3G, 4G, Wi-Fi, Bluetooth i druge radije, jedan čip bi ih mogao sve sadržavati u sebi.

"Pravi progamibilni radio se od nas nalazi na 5 do 10 godina udaljenosti, no svatko u njemu vidi veliku ekonomsku vrijednost", tvrdi Rabaey.

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->