Nalazite se
Članak
Objavljeno: 02.09.2014. 13:01

VSITE

Studiranje informatike osigurava budućnost

Informatički stručnjaci se nalaze na vrhu najtraženijih poslova u Europskoj uniji. [Prijave za jesenski upisni krug do 23. rujna 2014.]

Studiranje informatike osigurava budućnost
IMG_1610

Prema brojnim istraživanjima, tržišta rada u Hrvatskoj i zemljama Europske unije, informatički stručnjaci se nalaze među tri najtraženija profila zaposlenika u gotovo svim zemljama članicama.

To znači da je studiranje informatike jedan od najpametnijih izbora za svakog mladog čovjeka koji je još uvijek neodlučan pri izboru fakulteta koji će studirati, jer će IT struka još dugi niz godina nuditi velike mogućnosti zapošljavanja uz visoka primanja. Dodamo li tome velike mogućnosti dodatne edukacije, kao i znanstvenog rada, možemo reći da ćete s diplomom informatičara prilično lako osigurati svoju budućnost, kako u Hrvatskoj i zemljama EU, tako i u SAD-u, gdje se primjerice među svih zanimanjima u toj zemlji najviše traže softverski developeri.

Ukratko rečeno, IT još uvijek predstavlja jedno od najperspektivnijih gospodarskih područja, te nudi brz i stalan razvoj struke, nove mogućnosti i nove izazove.

Visoka škola za informacijske tehnologije VSITE u svojoj ponudi ima dva segmenta studiranja, odnosno stručni studij informacijskih tehnologija i diplomski specijalistički stručni studij informacijskih tehnologija, čime je, kako kažu, "osigurana vertikala studiranja na Visokoj školi za informacijske tehnologije za studente stručnog studija, te mogućnost studiranja na specijalističkom studiju za studente srodnih dodiplomskih sveučilišnih stručnih studija". 

Stručni studij informacijskih tehnologija 

Školovanje tijekom trogodišnjeg stručnog studija informacijskih tehnologija studentima daje praktična stručna znanja, potrebna da se uz najveću moguću efikasnost uklope u radne sredine na svojim radnim mjestima. Stručni studij informacijskih tehnologija organizira se za redovite i izvanredne studente u dva režima studiranja. Redoviti studenti studiraju tri godine s punim godišnjim opterećenjem od cca. 60 ECTS-a. Izvanredni studenti studiraju četiri i pol godine, od čega tri godine s opterećenjem od cca. 40 ECTS-a, četvrtu godinu s opterećenjem od   50 ECTS-a, a nakon toga izvode stručnu praksu i pišu završni rad s opterećenjem od 8 ECTS-a. Smanjeno godišnje opterećenje omogućuje izvanrednim studentima uspješno studiranje uz rad.

promocija2012_grupa2_35

Svečana promocija stručnih prvostupnika 2012.

Kroz izborne kolegije omogućena je specijalizacija u četiri područja:

a) izrada korisničke programske podrške, obuhvaća poslove generiranja i testiranje dijelova programa uporabom programskih prevoditelja i generatora aplikacija,

b) integracija i održavanje računalnih sustava i mreža, obuhvaća poslove u fazama instaliranja, uporabe i proširivanja računalne opreme i sistemske programske podrške poslove projektiranja računalne mreže po principima strukturnog kabliranja i radnih grupa, izvođenja i ispitivanja mreže, priključivanja mreže na Internet te priključivanja pojedinih računala na mrežu, 

c) izrada baza podataka i izrada web stranica, obuhvaća poslove projektiranja, generiranja i testiranja dijelova baze podataka i sustava pristupa podacima uporabom programa baze podataka i web skriptnih jezika s obradom kod korisnika ili na poslužiteljskom računalu te

d) projektiranje i uporaba informacijskih sustava, obuhvaća poslove razvojnog ciklusa informacijskog sustava korištenjem tehnika modeliranja sustava i CASE alata. 

jesenski_upisni_krug1415

Specijalistički diplomski stručni studij informacijskih tehnologija 

Specijalistički diplomski stručni studij informacijskih tehnologija koncipiran je u dvije grupe kolegija.

Prva grupa su kolegiji jezgre (matematika, jezici, sustavi, društveni predmeti) gdje stručni specijalist inženjer informacijskih tehnologija postiže napredno znanje potrebno za trajno praćenje razvoja tehnike na području IT-a.

Druga grupa su izborni specijalistički kolegiji, čiji se sadržaji unaprjeđuju prema zahtjevima struke, svaka generacija studenata dobiva priliku savladati konkretne suvremene tehnologije i ostvariti mogućnost uključivanja u radni proces bez dodatnog osposobljavanja.

Ovakav dvojni pristup u skladu je s najnovijim saznanjima, kojima se želi osposobiti stručnog specijalista inženjera za trajno praćenje napretka informacijskih tehnologija. I na ovom studiju studenti studiraju u dva režima.

Redoviti studenti studiraju dvije godine s punim opterećenjem godišnje od cca. 60 ECTS-a, a izvanredni tri godine, od čega tri godine s godišnjim opterećenjem od cca. 45 ECTS-a. Na kraju studija stječu 120 ECTS, što znači ukupno sa stručnim 300 ECTS-a. Na kraju studija se dobiva naziv Stručni specijalist/specijalistica inženjer/inženjerka informacijskih tehnologija. 

Studenti biraju jedan od sljedeća tri smjera studija: 

a) Izrada korisničke programske podrške i informacijski sustavi unaprjeđuju se sa razine stručnog studija, koja obuhvaća:

• osnovno osposobljavanje prvostupnika u programiranju i implementaciji programa, na razinu specijalističkog diplomskog studija koja osposobljava stručnog specijalista inženjera za samostalnu primjenu paradigmi programskog inženjerstva, vođenje programskih projekata i samostalno obavljanje složenih poslova implementacije programskih sustava.

• baze podataka i WEB aplikacije i projektiranje informacijskih sustava, na specijalističkoj razini. Osposobljava stručnog specijalista inženjera za implementaciju i vođenje složenih informacijskih sustava baziranih na modernim tehnologijama, te za aktivno unapređivanje tehnologije informacijskih sustava.

b) Integracija i održavanje računalnih sustava i mreža unaprjeđuje se sa razine stručnog studija, gdje pruža znanja važna za poslove u fazama instaliranja, korištenja i proširivanja računalne opreme i programske podrške, te poslove projektiranja i izvođenja računalnih mreža, na razinu specijalističkog studija koji osposobljava stručnog specijalista inženjera za strateške poslove upravljanja računalnom sigurnošću i efikasnošću, te za ovladavanje složenim tehnologijama finog podešavanja, praćenja i nadzora računalnih sustava,

c) Smjer ugradbenih i prijenosnih računala novi je smjer izdvojen dijelom iz smjera programiranja, a dijelom iz smjera računalnih sustava, koji osposobljava stručnog specijalista inženjera za rad na sve važnijem segmentu malih prijenosnih i ugradbenih računala. Stručni specijalisti inženjeri smjera ugradbenih računala steći će znanja kreiranja i implementacije programskih rješenja za sustave upravljanja i za mobilna računala, te za kreiranje namjenskog veznog sklopovlja.

Prijave za jesenski upisni krug se putem online obrasca zaprimaju do 23. rujna 2014. u 12 sati, a više informacija o VSITE-u možete pronaći na ovoj poveznici.

PR

Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->