Stakleni medij
Supermanovi memorijski kristali postaju stvarnost
Računala bi uskoro za pohranjivanje podataka mogla koristiti staklene medije pod nazivom memorijski kristali, po uzoru na Supermanove filmove.
Znanstvenik Sveučilišta Sothampton, Martynas Beresna, iz Centra za istraživanje optoelektronike, korištenjem laserskih zraka omogućio je pohranu podataka na staklo, što uvelike podsjeća na memorijske kristale iz filmova u Supermanu.
Proces funkcionira na taj način da postavlja sitne točke pod nazivom "voxels" na čisto silikatno staklo, čime mu mijenja kuteve kojima kroz njega prolazi svjetlo.
Na taj način proizveo je komadić stakla veličine ekrana za mali mobitel koji može pohraniti 50 GB podataka, što je ekvivalentno kapacitetu Blue-Ray diska.
Podaci koji se pohranjuju na taj način, mogu se kasnije čitati optičkim dekoderom, te pisati i brisati do mile volje.
proces funkcionira tako da postavlja sitne točke na čisto silikatno staklo, čime mu mijenja kuteve kojima kroz njega prolazi svjetlo
"Ovo smo razvili s ciljem da podaci mogu biti pohranjeni na staklu zauvijek, čime bi moglo postati stabilna i sigurna prijenosna memorija", kaže Beresna.
Posebnu korist vidi u pohrani podataka za arhive velikih kompanija i organizacija, koje zbog relativno kratkog životnog vijeka tvrdih diskova, moraju svakih 5 do 10 godina raditi backup svih svojih podataka.
"Najviše će profitirati muzeji koji čuvaju veliki broj informacija, te nacionalne arhive s velikim brojem dokumenata", dodaje.
Inspiraciju za ovaj izum Beresna je dobio u filmovima o Supermanu, u kojima Clark Kent u svojoj bazi na sjevernom polu, iz memorijskih kristala dobiva podatke o svojem porijeklu, gledajući i slušajući poruke holograma svojih davno preminulih roditelja Jor-Ela i Lare s Kriptona.
Prema njegovim riječima, za ovaj se izum prva zainteresirala jedna litvanska tvrtka koja bi ga željela komercijalizirati.
Učitavam komentare ...