Prvi WP 8.1 mobitel
Testirali smo: Nokia Lumia 630 Dual SIM
Prvi Windows Phone 8.1 je i prva dual SIM Lumia s odlično riješenim radom s dva SIM-a.
Prvi mobitel koji nam stiže nakon Microsoftove akvizicije Nokije je prvi dual SIM Windows Phone, te prvi Windows Phone uređaj koji se isporučuje s operativnim sustavom Windows Phone 8.1. Iako se radi o novoj verziji, mnogo toga je isto.
Početni zaslon tipično Windows Phoneu sadrži maksimalno 3 stupca s 3 različite veličine pločica. No, u 8.1 verziji moguće je dodati pozadinu pločicama, koja je statična, dok pločice djeluju kao prozor koji propušta pogled na nju. Zbog nedostatka kapacitivnih tipaka podno ekrana, navigacijske tipke su se preselile na donji rub ekrana. Iako to pridonosi ukupnom dizajnu uređaja, gledajući iz aspekta korištenja, to je korak unazad. Navigacijska traka je podosta sitna te prilično kvari izgled samog sustava. Ponekad ju je teško pogoditi prstom, što rezultira ili krivim pritiskom na ekran ili pritiskom na praznu površinu ispod njega.
Dodan je i notifikacijski centar koji je toliko dugo nedostajao na Windows Phone platformi. Povlačenjem statusne trake prema dolje, slično kao na Androidu, otvara se popis trenutnih notifikacija i prečaca za brze postavke, poput paljenja i gašenja Bluetootha. Također se prikazuje i postotak preostale baterije, datum i prečac za meni svih postavki. Notifikacije se sortiraju prema aplikaciji. Primjerice, ako se primi više poruka s Facebooka, sve će poruke biti sortirane zajedno. Poruke se onda povlačenjem u desno mogu obrisati, ali ne pojedinačno, već sve odjednom. Novost je i konstantni prikaz statusne trake, koja se sada više ne skriva nakon nekoliko sekundi.
Puni popis aplikacija je i dalje skriven iza početnog zaslona, do kojeg se dolazi povlačenjem ulijevo ili pritiskom na stranicu na dnu ekrana. Popis aplikacija je ponovno vertikalan, a i time je scrollanje podosta sporo, kao i kod svih vertikalnih popisa unutar Windows Phonea.
Do popisa zadnje korištenih i trenutno aktivnih aplikacija dolazi se duljim pritiskom na tipku za nazad, gdje se otvara horizontalni pregled aplikacija koje se onda mogu gasiti pritiskom na križić u desnom gornjem kutu screenshota aplikacije.
Iako se radi o uređaju srednje klase, zahvaljujući optimizaciji operativnog sustava Windows Phone Nokia Lumia 630 radi vrlo brzo i fluidno. Jedina usporavanja koja smo primijetili bila su unutar aplikacija koje zahtijevaju više RAM memorije, poput zahtjevnijih igara. U ostalom korištenju, usporavanja gotovo da nisu primjetna.
Snapdragon 400 čipset je nešto niže frekvencije od 1,2 GHz, no kuca u 4 jezgre te je popraćen grafičkim procesorom Adreno 305. RAM memorija je nešto skromnijih 512 MB, a od 8 GB ugrađene memorije za pohranu, korisniku je dostupno oko 5 GB jer 2,8 GB otpada na sam operativni sustav. Memoriju je moguće proširiti i microSD memorijskim karticama do 128 GB.
U Windows Phone operativnom sustavu nema Mobilovih uobičajnih benchmarkova, stoga smo Lumiju 630 testirali kao i ostale Windows Phone uređaje, AnTuTu Benchmarkom v0.8.0 beta. Ukupna ocjena je 11.865 bodova, što je oko 3000 bodova manje nego Lumia 1320 i oko 2000 bodova manje nego Lumia 1020. Unatoč slabijim rezultatima na benchmarku, razlika u svakodnevnom korištenju i nije toliko očita. AnTuTu benchmark na Windows Phone platformi još je u fazi razvoja pa je stoga besmisleno uspoređivati rezultate s Android konkurencijom.
Detaljan test ovog uređaja, ocjene i konačni zaključak potražite na poveznici izvora ovog članka.
Izvor: Mobil.hr
Učitavam komentare ...