Imagine Cup 2012.
VIDEO: Aplikacija za detektiranje mina
Poljski studenti u Sidneyu prikazali Windows Phone aplikaciju za otkrivanje pješačkih mina.
Veliko studentsko natjecanje Imagine Cup 2012. koje se pod patronatom Microsofta održava u Sydneyu, okuplja studente čitavog svijeta, koji se natječu u više raznih kategorija na temu softvera i hardvera vezanog za Windows Phone platformu.
Među predloženim radovima u kategoriji za softverski dizajn, našla se aplikacija poljskog studentskog tima Team ARMED s Vojnog tehnološkog sveučilišta (Wojskowa Akademia Techniczna), koja služi za detektiranje mina pomoću Windows Phone mobitela.
Aplikacija pod nazivom SAPER (Sensor Amplified Perception for Explosives Recognition), koristi magnetometar Windows Phone telefona, kako bi detektirala pješačke mine pod zemljom, a njezini autori kažu kako pomalo podsjeća na igranje Minesweepera u stvarnom svijetu.
Nakon što vaš telefon detektira minu, softver se povezuje na web server, preko kojeg će njezinu lokaciju pridružiti već nađenim minama ili onim lokacijama koje su vojni stručnjaci naveli kao riskantna mjesta s mogućnošću da se na njima nalaze minska polja.
Aplikacija također funkcionira i obrnuto, odnosno obavijestit će vas ukoliko slučajno uđete u neko potencijalno opasno područje za koje se smatra da bi moglo biti minirano.
Team ARMED navodi kao SAPER ima uspješnost pronalaska mina od 75%, te djeluje na udaljenosti od 30 cm, no uspješnost detektiranja i domet se prema njima mogu povećati dodavanjem snažnijeg vanjskog magnetometra/detektora metala, nakon čega se aplikacija može koristiti i za potrebe profesionalnih timova koji se bave razminiranjem.
Obzirom da tim dolazi s vojne akademije, imao je mogućnost testiranja svojeg sustava na terenu, odnosno poligonu na koji su bile ukopavane školske mine različitih tipova, gdje je ustanovljena spomenuta uspješnost detektiranja od 75%.
Zanimljivo je kako je tim tijekom demonstracije izjavio da aplikaciju namjerava ponuditi ekipama za razminiranje koje ovaj vrlo opasan posao obavljaju u najugroženijim područjima, među kojima su Afganistan, Kambodža, Vietnam i Hrvatska, za koju im je mentor Mariusz Chmielewski rekao da se pokraj mnogih prometnica kojima vozite još uvijek nalaze minska polja.
Baš nam nisu dali neku reklamu za turističku sezonu, no činjenica je da dobar dio hrvatskih teritorija još uvijek nije razminiran i predstavlja veliku opasnost gotovo 20 godina nakon domovinskog rata.
Učitavam komentare ...