EmoSPARK
VIDEO: Kućna konzola za umjetnu inteligenciju
EmoSPARK prepoznaje govor, emocije, a u ljudski se svijet uklapa poput brodskih računala iz SF-a.
Računalni stručnjak i inovator Patrick Rosenthal proizveo je malu Android kućnu konzolu pod nazivom EmoSPARK, koja predstavlja neku vrstu osobnog asistenta nalik na Siri, no čija je umjetna inteligencija znatno "pametnija", a sustav za komunikaciju s ljudima vrlo napredan i "humanoidan", pa pomalo podsjeća na brodska računala is SF svijeta poput onih na Enterpriseu ili Voyageru.
Tijekom izrade ove AI kockice, Rosenthal se potrudio da konzola prepoznaje govor i lica korisnika, ali i da iz njih iščitava emotivna stanja, kako bi svoju suradnju s ljudima ostvario na čim prirodniji način. Na primjer, kada neki vaš prijatelj na Youtubeu objavi film s ljetovanja i to posta na svoju Facebook stranicu, EmoSPARK će vam ugodnim glasom reći: "Oprosti Jura, mogu li te prekinuti na čas", te potom pričekati vaš odgovor. Ako mu odgovorite nešto u stilu: "OK, reci", onda će nastaviti s "tvoj prijatelj Štef je na YouTube postavio film sa svojeg ronjenja na Crvenom moru. Hoćeš li da ti ga prikažem? Ima doista mnoštvo zanimljivih riba i koralja u njemu".
Ukoliko se složite, EmoSPARK će vam potom upaliti TV, računalo, tablet ili neki drugi multimedijski uređaj spojen na Internet i emitirati film.
U drugoj situaciji dok recimo čitate knjigu, iščitat će vaše emotivno stanje i predložiti vam tihu reprodukciju neke određene pjesme. Pored toga, uređaj je zamišljen kao centralno mjesto za upravljanje svim umreženim gadgetima i kućnim aparatima, a njegove ćete usluge moći koristiti i "daljinski" preko svojeg pametnog telefona.
Također valja reći da je EmoSPARK u stanju prepoznati 7 emocija, te je spojen na Freebase komunikacijsku bazu (od nedavno u vlasništvu Googlea) kako bi mogao ponuditi odgovor na više od 39 milijuna pitanja, a konverzacijski engine mu se sastoji od 2 milijuna linija podataka. Svaki puta kada ćete razgovarati s njim, on će učiti kako poboljšati svoje konverzacijske vještine temeljene na kontekstu iz vaše interakcije. Ako ga spojite na Facebook ili Twitter, to će mu pomoći da istraži povijest vaših interesa, odnosno da još bolje uči o ljudskom svijetu u kojem služi vama i članovima vaše obitelji..
Pored toga, EmoSPARK je spojen na MODIS (Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer), znanstveni instrument koji kruži oko Zemlje od 1999, te šalje podatke o promjenama u vezi oblaka, procesa koji se odvijaju u morima, šumskim požarima, uraganima, pješčanima olujama, pa će vam poslužiti i kao alarmni sustav u slučaju da se nešto loše počne događati u svijetu oko vas.
Što se hardverskih značajki tiče, EmoSPARK posjeduje četverojezgreni CPU od 1,8 GHz, EPU (Emotion Processing Unit) od 30 MHz, 2 GB DDR3 RAM-a, 8 GB NAND Flash memorije, Mali 400 grafiku, Bluetooth 4.0, Wi-Fi, USB utore, HDMI, te radi na Androidu 4.2.2. a u planu je inačica za iOS. Među zanimljivim softverom, osim spomenute detekcije emocija, konverzacijske inteligencije i MODIS integracije, tu se još nalaze Wikipedia Knowledge, jedinstveni jezik za komunikaciju s robotima URBI, Facebook-Youtube SoundCloud sustav, te društvene igre.
Projekt se trenutno nalazi u crowdsourcing sustavu na IndieGogo portalu, gdje je 12 dana prije isteka kampanje skupio 97.086 dolara (od traženih 100.000), a rani osnovni prototip EmoSPARKa može postati vaš ako uplatite najmanje 25 dolara (+poštarina od nekih 35 dolara).
Rekli bismo kako je ovo doista vrlo zanimljiv i pristupačan gadget koji bi nam uvelike mogao približiti komunikaciju i interakciju s umjetnom inteligencijom.
Izvor: IndieGoGo
Učitavam komentare ...