IBM Q
VIDEO: Kvantno cloud računalo postaje komercijalno
IBM razvija veći i bolji sustav koji je namijenjen stvaranju tržišta za tehnologiju koja je još uvijek u povojima.
Velika tehnološka tvrtka IBM objavila je planove po kojima ima namjeru tijekom ove godine lansirati prvu komercijalnu uslugu kvantnog računalstva IBM Q koja će biti dostupna putem interneta.
IBM-ovo kvantno računalo u oblaku zasad po performansama još neće nadmašiti tradicionalna računala, no IBM vjeruje da će biti od krucijalne važnosti za razvoj tržišta budućih kvantnih strojeva koji će moći izvoditi kompleksne kalkulacije koje su izvan mogućnosti klasičnih računala.
Projekt se temelji na know-how iskustvima i tehnološkim rješenjima koja je IBM razvio za svoj postojeći servis u oblaku Quantum Experience kojem svatko može pristupiti besplatno, a razvio ga je IBM-ov tim pod vodstvom fizičara Jerrya Chowa.
IBM za sada ne želi reći kada bi IBM Q mogao točno biti dostupan online, no to bi trebalo biti raalizirano prije kraja ove godine. Također nije poznato ni koliko će snažan biti sustav, kao ni koliko će iznositi cijene pristupa za organizacije i tvrtke koje će htjeti koristiti njegove usluge.
Tvrtka navodi da već ima prve klijente, no također ne žele reći o kome se točno radi, a umjesto toga samo kažu da nekoliko komercijalnih partnera trenutno sudjeluje u testiranju i razvoju ove usluge.
Za upravljanje qubitima u svijetu postoje dvije metode. Jedna hvata individualne ione u vakuumu koristeći struju i magnetska polja, dok druga integrira qubite u mikroskopske supravodljive sklopove koji se održavaju na temperaturama od nekoliko stupnjeva iznad apsolutne ništice, a taj pristup koristi i IBM.
Nezavisni računalni znanstvenici upozoravaju da Google, IBM i druge tvrtke i znanstvene organizacije trebaju napraviti strojeve koji će sadržavati najmanje po 50 qubita kako bi mogli nadmašiti tradicionalna računala, a trenutni rekord iznosi oko 20 qubita, što je dovoljno tek za jednostavne računalne kalkulacije.
Kada je IBM pokrenuo Quantum Experience koji radi na 5 supravodljivih qubita mnogi su se pitali koji je smisao te tehnologije, no IBM kaže da je to doista velika stvar koje javnost nije svjesna, jer je njihov sustav omogućio mnogim znanstvenicima da se bave izradom algoritama za izazove koje nudi kvantno programiranje, jer traži od programera da razumiju i usvoje ograničenja fizičkih qubita. U osnovi, stroj od 5 qubita može jednostavno simulirati rad klasičnog računala, čak i laptopa, no stvarni Qubiti nisu toliko jednostavni, navodi IBM. Također kažu da je stvarni izazov napraviti algoritam koji će raditi na hardveru koji ima nesavršenosti.
Chow kaže da će IBM Q imati više qubita u odnosu na Quantum Experience, no još nije spreman reći koliko, a ovaj projekt vidi prije svega kao stvaranje kvantne zajednice uz pomoć IBM-a Q kao što navodi u ovom videu.
IBM smatra da kvantna računala imaju i te kakvu budućnost, jer je Quantum Experience do sada skupio oko 450.000 korisnika iz više od 100 zemalja, koji su proveli oko 275.000 eksperimenata i izdali oko 15 znanstvenih radova.
Jasno je da IBM Q neće biti računalo za svakoga, što znači da ćete morati unaprijed znati što ćete s njim raditi a tek onda iznajmiti IBM-ovu uslugu. Vrijeme u kojem će se kvantna računala koristiti za otkriće novih materijala i lijekova, za financijske usluge i servise, umjetnu inteligenciju i sigurnost računalnih sustava u oblaku tek je pred nama, a sustavi poput ovoga bi trebali utri put onima koji dolaze.
Više informacija o IBM Q i kvantnom računalstvu možete pronaći na ovoj poveznici.
Učitavam komentare ...