X Laboratory
Video: Googleov mozak prepoznaje mačke na YouTubeu
Znanstveni tim Googlea prikazao novu fazu razvoja umjetnog ljudskog mozga.
Znanstvenici Googleovog X Laboratorija, koji se između ostalog bave projektom pametnih naočala (Google Glass Project), već dulje vrijeme rade na projektu kojem je cilj razvoj umjetne inteligencije do te mjere da bi se jednog dana moglo govoriti o umjetnom ljudskom mozgu.
Naravno, svi smo svjesni kako je to gotovo nemoguća zadaća, no činjenica je da im rad na tom projektu omogućuje razvoj umjetne inteligencije i pametnih algoritama, koji vrlo često završavaju u Googleovim proizvodima poput njihove tražilice, kao i u Android OS-u.
Znanstvenici X laboratorija se za kreiranje simuliranog ljudskom mozga koriste mrežom od 16 tisuća procesora, kojoj su dali zadaću surfanja Internetom, pri čemu moraju učiti razne podatke o "svijetu" koji posjećuju.
Taj njihov simulirani mozak se pokazao uspješnim za identifikaciju mačaka s YouTube filmova.
Za ovaj projekt, znanstvenici su uzeli 10 milijuna slučajno odabranih videa, te su sustav napunili s njihovim thumbnailovima. Sustav je definirao uzorak i potom sistemom pokušaja i pogrešaka pronašao način prepoznavanja mačaka.
Prema riječima znanstvenika Jeffa Deana, "sustav je izumio ideju o mačkama". Valja naglasiti da znanstvenici sustavu nisu davali nikakve hintove, već je "mozak-stroj" stvorio dovoljno pretpostavki baziranih na milijunima slika kako bi spoznao što je to mačka.
Znanstvenici kažu kako projekt pomaže u potvrđivanju njihove teorije da strojevi bolje uče obzirom na više informacija koje dobivaju.
Poprilično nas zanima kako će ova tehnologija biti primijenjena u Googleovim proizvodima, te se nadamo kako neće završiti u kakvom kafilerijskom terminator robotu za uništavanje mačaka lutalica.
VIDEO: Googleov mozak prepoznaje mačke
Izvor: NY Times
Učitavam komentare ...