Nalazite se
Članak
Objavljeno: 30.06.2012. 09:31

Spoofing 

Znanstvenici hakirali američku bespilotnu letjelicu

Tim znanstvenika i studenata sveučilišta u Austinu demonstrirao hakiranje vojne bespilotne letjelice.

Znanstvenici hakirali američku bespilotnu letjelicu

Američke bespilotne letjelice tipa Predator zrakoplova, u posljednjih nekoliko godina postale su vrlo važno oružje američkog zrakoplovstva. Predatori svakodnevno krstare nebom iznad nemirnih područja poput Afganistana i već su nekoliko puta njihove rakete ubijale visoke dužnosnike Al Qa'ide i pogađale druge važne strateške ciljeve. No svima je poznat i slučaj iz prošle godine, kada su iranske vlasti prikazale zarobljenu letjelicu, za koju tvrde da je bila prizemljena hakiranjem upravljačkog sustava.

Stoga je američka vojna organizacija The Homeland Security (THS) raspisala natječaj za sveučilišne timove koji bi bili u stanju izvesti hakiranje njihovih "droneova", kako bi se u budućnosti to moglo spriječiti i poboljšati njihova sigurnost.

Znanstvenici i studenti Sveučilišta u Austinu ovih su dana zabrinuli američku vojsku, demonstracijom hakiranja jednog bespilotnog helikoptera koji je na sebi imao isti komunikacijsko-upravljački sustav kao borbeni strojevi, preuzimanjem kontrole nad njim i upućivanjem na drugo mjesto od onog koje mu je bilo programirano.

Hakiranje su izveli takozvanim "spoofingom" GPS navigacijskog sustava, odnosno zbunjivanjem GPS-a svojim signalima, zbog čega je "mozak" letjelice mislio da se nalazi na potpuno krivom mjestu, a to nije primijetio nitko u kontroli koja je upravljala letjelicom sa zemlje.

Todd Humphreys i njegovi kolege iz Radionavigacijskog laboratorija Sveučilišta u Austinu sve su to prikazali stručnjacima iz THS-a, a potom objasnili čitav sustav novinarima Fox Newsa na ovaj način: "Zamislite da imate letjelicu u zraku koja šalje informacije osobi koja ju kontrolira sa zemlje. Ukoliko želite da drone leti na ruti između Londona i Birminghama, od nje ćete dobivati kontinuirani signal koji će vam govoriti gdje se nalazi u svakom trenutku. No ako se drone nalazi u blizini Birminghama, no dobiva koordinate GPS-om od Gloucestera, mislit će da je u Gloucesteru i promijeniti kurs ka sjeveru. Uzmete li u obzir da se na letjelici nalaze bojeve rakete razorne snage, na taj način letjelicu ćete pretvoriti u projektil koji možete okrenuti u smjeru onoga tko ju kontrolira".

Mada Humhreys ne tvrdi da su upravo na taj način Iranci zarobili Predatora, vjeruje da je to vrlo lako moguće, jer je daleko jednostavnije od probijanja složenih enkriptiranih algoritama preko kojih američka vojska vrši upravljanje bespilotnim letjelicama.

THS je znanstvenicima isplatio nagradu za hakiranje u visini od 1.000 dolara, no zasigurno će se potruditi da ih angažira za svoje potrebe, kako bi im pomogli u rješavanju ove opasne sigurnosne rupe, kako se u budućnosti ne bi desio novi "11. rujna", u kojem bi teroristi umjesto civilnih zrakoplova koristili američke vojne bespilotne letjelice.  

Vezani sadržaji
Ključne riječi GPS bespilotna letjelica Predator
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->