Nalazite se
Članak
Objavljeno: 31.10.2012. 12:25

Fraunhofer IPMS 

Bežični prijenos podataka 3 gigabita u sekundi

Znanstvenici proizveli infracrveni modul koji omogućuje 6 puta brži prijenos podataka od Wi-Fi-a.

Bežični prijenos podataka od 3 gigabita u sekundi

Ovaj optički bežični komunikacijski modul može postići brzinu prijenosa podataka 3 Gbit/s. Photo credit: Fraunhofer IPMS/Jurgen Losel

Nastavlja se tendencija novih tehnologija prema uklanjanu materijalnih posrednika pri prenošenju podataka. Fizička, kabelska veza i dalje u nekim segmentima ima prednost zbog svoje brzine prijenosa naspram bežičnog. No, poželjno je slobodno, brzo i istodobno višesmjerno kretanje podataka i informacija između komunikacijskih i tehnoloških centara, koje je u potpunosti ostvarivo jedino wireless tehnologijama. Novim inovacijama, među kojima je i ova, uvelike se doprinosi tome - potpuno bestjelesnom i nematerijalnom prostoru tokova

Bilo da je vjenčanje, rođendanski tulum ili neko drugo slavlje, danas su velike šanse da ćete uz sebe imati video-kameru kako bi snimili važan događaj. Ipak, često zaboravimo ponijeti i kabel kako bi prebacili snimljeno, pa iako smo obećali domaćinu da ćemo sljedeće jutro prebaciti snimke na njihov kompjuter, rijetko kad to učinimo. ''Nema problema'', kažemo, ''Spržit ću ti na CD kada dođem doma.'' Međutim, bilo bi puno lakše kad bi mogli snimke prebaciti bežično. 

Takva pomisao je pala na pamet i Franku Deickeu, istraživaču na Fraunhoferskom Institutu za Fotoničke Mikrosisteme (Institute for Photonic Microsystems - IPMS) u Dresdenu. Morao je postojati način za prebaciti velike količine podataka brzo i jednostavno iz jednog uređaja u drugi. Bežične veze poput Bluetootha ili Wi-Fi-a su danas uobičajene, ali korištenje njih za kopiranje video snimki visoke rezolucije čitavog vjenčanja na kompjuter zahtjeva izuzetnu strpljivost, pošto prebacivanje nekoliko gigabajta nasnimljenih materijala bežično može trajati nekoliko minuta.

Deicke i njegove kolege drukčije su pristupili problemu. Deicke trenutno specijalizira infracrvenu tehnologiju i nedavno je predstavio infracrveni modul kakav još nije viđen. '"Prebacuje podatke brzinom 1 gigabita u sekundi (Gbit/s). Usporedbe radi, jedan e-mail znak ima veličinu osam bita. Infracrveni modul može prebaciti 125 milijuna znakova u sekundi,'" kaže Deicke. 

Opće je pravilo da je prijenos podataka između elektronskih uređaja preko kabela brži nego bežični. U ovom slučaju je obrnuto. Novi "multi-gigabitni komunikacijski modul" je šest puta brži nego običan Wi-Fi i 1430 puta brži nego Bluetooth veza, koja se, na primjer, koristi pri spajanju mobitela i slušalica.

Ovakav učinak je izuzetan zbog procesiranja signala velikom brzinom. Pri prebacivanju podataka, usko grlo je kodiranje i dekodiranje podataka, što je zapravo pakiranje i raspakiravanje potrebno za prebaciti podatke kroz zrak. Prije slanja, video informacije s digitalne kamere najprije moraju biti pretvorene u radio signal. Uređaj koji prima podatke, na primjer prijenosnik, dekodira radio signal i pretvara ga nazad u snimljeni format. Sve ovo košta vremena obrade podataka. 

Izazov za istraživača i njegov tim je bio izrada malog infracrvenog modula s softverom i hardverom koji brzo radi. Uz to, potrebno vrijeme za procesiranje trebalo bi biti minimalno, jer što više mikroprocesori trebaju raditi, više troše i električne energije

 Sadašnji model može dostići brzinu do 3 Gbit/s, a definitivno je dostižna i brzina od 10 Gbita 

Frank Deicke

"Postigli smo ovo naposljetku kroz pametnu kombinaciju različitih tehničkih rješenja"', kaže Deicke. "Jedno od njih je i primopredajnik, optička komponenta koja može slati i primati svjetlosne signale simultano. Primopredajnik je jedva veličine dječjeg nokta, ali uspijeva stati u lasersku diodu kako bi poslao svjetlosne impulse ali i foto detektor koji ih otkriva". 

Dekoderi koji primaju i prevode kodirane podatke su također važni. Deicke i njegove kolege morali su programirati pametne mehanizme za popravljanje grešaka, budući da svjetlosni signali postaju slabi i distorzirani u zraku. Poput upravljanja televizijom putem daljinskog upravljača, mora postojati čisti prostor između pošiljatelja i primatelja. To ne predstavlja nikakav problem Franku Deickeu: "Jednostavno stavite kameru ili smartphone pokraj kompjutera ili prijenosnika. Snimka će biti prebačena u samo nekoliko sekundi" 

IPMS istraživači itekako shvaćaju da proizvođači moraju prihvatiti ovu tehnologiju kao standardnu prije nego se ona proširi. Samo tada će ona pronaći put do raznih uređaja, omogućujući korisnicima spajanje skoro svakog prijenosnika na skoro svaku kameru bez problema. To je razlog zašto je Deicke aktivan u IrDA-u (Infrared Data Association), gdje između ostalog doprinosi "10 Giga-IR" radnoj skupini. "Naš trenutačni infracrveni modul je već pokazao da infracrvena tehnologija može ići daleko iznad utvrđenih standarda. Planiramo unaprijediti performanse još više u budućnosti". Deicke je već pokazao da njegov sadašnji model može dostići brzinu do 3 Gbit/s. a kaže kako je i brzina od 10 Gbita definitivno dostižna. 

Izvor: Znano.st

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->