UNiSA
Biokompatibilne vodljive kontaktne leće
Australski znanstvenici žele kontaktne leće pretvoriti u potrošačku elektroniku.
Znanstvenici australskog sveučilišta UniSA (University od South Australia) iz instituta Future Industries Institute (FII), uspješno su proveli istraživanje koje predstavlja "dokaz koncepta" tankog filma od polimera koji provodi elektricitet na kontaktnim lećama, te posjeduje potencijal za izradu minijaturnih strujnih krugova koji će biti sigurni za osobe koje će ih nositi.
Profesor FII-a Drew Evans izjavio je da ovaj veliki iskorak u tehnologiji može dovesti do najsigurnijih metoda kojima se pametni uređaji mogu približiti očima korisnika.
"Ovo se temelji na našim tehnologijama koje smo razvili za tanki film korišten u retrovizorima za automobile koji su u cijelosti plastični, a nove vodljive polimere smo razvili u suradnji s britanskom partnerima koji su specijalizirani za izradu kontaktnih leća", kaže Evans dodajući da su novi polimeri biokompatibilni, pa se stoga mogu ugrađivati direktno u leće.
"Tekućine u oku predstavljaju markere korisnikovog zdravlja, stoga je sada naš cilj od ovih polimera razviti senzore za kontaktne leće, koji će u realnom vremenu pratiti zdravlje nositelja", naglašava.
Profesor Evans navodi da iduća prepreka koju moraju prijeći predstavlja razvoj komplementarnih tehnologija koje će čitati informacije koje dolaze od provodnih polimera, te kaže da nas je ovo istraživanje približilo osobnim nosivim računalnim tehnologijama za još jedan veliki korak.
Slično istraživanje je prije dvije godine započeo i Google koji razvija svoje pametne medicinske dijagnostičke leće za dijabetičare koje će posjedovati senzor za mjerenje glukoze iz korisnikovih suza.
Znanstvena studija znanstvenika sveučilišta UNiSA je objavljena u publikaciji ACS Applied Materials and Interfaces.
Izvor: UniSA
Učitavam komentare ...