EPFL
Čitavo mozak stroj sučelje na minijaturnom čipu
Istraživači su razvili minijaturizirano mozak-stroj sučelje sljedeće generacije sposobno za pretvaranje misli u tekst.
Istraživači sa švicarskog tehnološkog instituta EPFL (Ecole Polytechnique Federale de Lausanne), razvili su mozak-računalo sučelje manje od Muskovog Neuralinka, koje pretvaranje misli u tekst postiže s 91-postotnom točnošću.
Sučelja mozak-stroj (BMI) pojavila su se kao obećavajuće rješenje za vraćanje komunikacije i kontrole kod osoba s teškim motoričkim oštećenjima. Tradicionalno su ovi sustavi bili glomazni, trošili mnogo energije i bili su ograničeni u svojim praktičnim primjenama.
Istraživači EPFL-a su razvili prvo minijaturizirano sučelje mozak-stroj (MiBMI) visokih performansi, koje nudi iznimno malo, niskonaponsko, vrlo precizno i svestrano rješenje.
Objavljen u posljednjem izdanju časopisa IEEE Xplore i predstavljen na međunarodnoj konferenciji Solid-State Circuits, MiBMI ne samo da poboljšava učinkovitost i skalabilnost sučelja mozak-stroj, već i utire put praktičnim, potpuno implantabilnim uređajima. Ova tehnologija ima potencijal značajno poboljšati kvalitetu života pacijenata sa stanjima kao što su amiotrofična lateralna skleroza (ALS) i ozljede leđne moždine.
Mala veličina i niska snaga MiBMI-ja ključne su značajke, što sustav čini prikladnim za aplikacije koje se mogu implantirati. Njegova minimalna invazivnost osigurava sigurnost i praktičnost za korištenje u kliničkim i stvarnim uvjetima. To je također potpuno integrirani sustav, što znači da se snimanje i obrada odvijaju na dva izuzetno mala čipa ukupne površine 8 kvadratnih milimetara.
Pretvorba misli u tekst uključuje dekodiranje neuronskih signala koji nastaju kada osoba zamišlja pisanje slova ili riječi. U tom procesu elektrode implantirane u mozak bilježe neuralnu aktivnost povezanu s motoričkim radnjama rukopisa. MiBMI čipset zatim obrađuje te signale u stvarnom vremenu, prevodeći namjeravane pokrete u odgovarajući digitalni tekst. Ova tehnologija omogućuje pojedincima, posebno onima s teškim motoričkim oštećenjima, da komuniciraju jednostavnim razmišljanjem o pisanju, a sučelje pretvara njihove misli u čitljiv tekst na ekranu.
Znanstvenici kažu da čip trenutno može dekodirati do 31 različit znak, što je postignuće bez premca u bilo kojem drugom integriranom sustavu. "Uvjereni smo da možemo dekodirati do 100 znakova, ali skup podataka o rukopisu s više znakova još nije dostupan", dodaje Mahsa Shoaran koja vodi EPFL-ov Integrirani neurotehnološki laboratorij.
Učitavam komentare ...