MIT
Džepni detektor miona iz MIT-a
Znanstvenici MIT-a osmislili i izradili niskobudžetni detektor čestica miona
Zemljinu atmosferu konstantno zasipaju visokoenergetske kozmičke zrake. Kada se kozmičke zrake sudare s atmosferom raspadaju se u mione – negativno nabijene čestice teže od elektrona, a zajedno s njima i tau leptonima spadaju u skupinu leptona.
Neki od miona mogu penetrirati Zemljinu površinu i putovati do nekoliko kilometara kroz led i kamen.
Fizičari iz MIT-a dizajnirali su džepni detektor miona koji se može sastaviti od svakodnevnih elektroničkih dijelova, a kad se uključi može prepoznati prolazak tih sitnih čestica.
Spencer Axani, student s MIT-ova odsjeka za fiziku, dizajnirao je detektorski kit za studente uz pomoć profesorice Janet Conrad. Dosad su 100 detektora koristili u raznim srednjim školama i fakultetima, a učenici i studenti su stavljali detektore na zrakoplove i meteorološke balone, ali i pod zemlju.
Veličina dovršenog detektora je poput nešto većeg smartphonea, a svaki kit posjeduje scintilator (materijal koji gama zračenje pretvara u vidljivu svjetlost), Arduino Nano, mali zaslon, SensL Silicon Photomultiplier (fotosenzor kojem je za određivanje signala u slabom osvjetljenju potreban jedan foton), posebno izrađena tiskana pločica kućište otisnuto 3-D pisačem.
Znanstvenici, studenti, učenici i svi zainteresirani za ovaj „mionski kit“ mogu pronaći kompletne upute za izradu i korištenje na stranici CosmicWatcha. Sve komponente koje ćete trebati za izradu koštati će vas oko 100 dolara.
Učitavam komentare ...