University of Cambridge
Laseri isprintani inkjet štampačem
Znanstvenici korištenjem tekućih kristala omogućili printanje lasera u obliku sićušnih točkica.
Znanstvenici Sveučilišta u Cambridgeu koristili su tekuće kristale kojima su zamijenili tintu u inkjet štampačima, čime su došli u mogućnost printanja sićušnih točkica na podlogu s posebno pripremljenim slojem.
"Kada se nanos tekućih kristala osuši, točkice postaju laseri", piše u znanstvenom radu objavljenom u publikaciji Soft Matter.
Laserska je svjetlost gotovo monokromatična, tj. samo jedne valne duljine (boje) i usmjerena je u uskom snopu, za razliku od sunčeve ili umjetne svjetlosti od žarulje, koja posjeduje široki raspon valnih dužina i sastoji se od mnoštva boja.
Ukoliko je laserska snaga vrlo niska, može biti potpuno nevidljiva ljudskom oku, ali će je "vidjeti" instrumenti.
Lasere se može proizvoditi na više načina, a jedan od njih je korištenje LC-a (tekućih kristala. Najbolji primjer LC-a je električni display poput računalnog monitora ili flat-screen TV-a.
Najnoviji rad znanstvenika Cambridgea koristi printanje i film od otopine polimera koji usklađuje molekule.
"Do sada nitko nije bio u mogućnosti printati lasere. Materijali od kojih se obično proizvode rade na određenim površinama nakon složenog i skupog procesa proizvodnje", kaže Damian Gardiner sa Sveučilišta Cambridge. "Laser treba tri stvari da bi radio, kavitet ili prostor između dva ogledala kako bi se svjetlost mogla odbijati naprijed i nazad, "pojačalo" u obliku medija koje povećava količinu svjetla, te energiju. Naš laser koristi specijalna optička svojstva LC-a kako bi se uklonila potreba za ogledalima, a boja se dodaje da bi omogućila pojačanje. No ključ svega leži u tekućem sustavu koji se zbog toga može uspješno printati".
Znanstvenici su isprintali stotine malih točkica od tekućih kristala na mokri film, a nakon sušenja su se molekule u LC-u ustrojile, pa su točkice postale individualni laseri.
Ovo otkriće bi jednu od mogućih primjena moglo naći u "pametnim tapetama" i oznakama koje bi između ostaloga omogućile slijepim osobama da pomoću skenera slabe snage dobivaju informacije gdje se nalaze u određenim prostorima i time im olakšati orijentaciju.
"Laseri se pored toga mogu koristiti za različite ekrane i svjetlosne aplikacije, te mogu enkodirati informacije i pretvoriti svaku površinu u pametnu", kaže Gardiner.
Izvor: University of Cambridge
Učitavam komentare ...