VIDEO
NASA laserom teleportirala video mačke iz dubokog svemira
S udaljenosti od 31 milijun kilometara NASA je na Zemlju poslala video snimku mačka po imenu Taters.
Mačak po imenu Taters obilježava početak nove vrste svemirske laserske komunikacije, nakon što je NASA s udaljenosti od 31 milijun kilometara na Zemlju poslala njegov video u okviru tehnološke demonstracije usmjerene na streaming videa vrlo velike propusnosti i drugih podataka iz dubokog svemira, što bi trebalo poboljšati buduće ljudske misije izvan Zemljine orbite.
Demo je prenosio testni video od 15 sekundi putem vrhunskog instrumenta koji se zove letački laserski primopredajnik (flight laser transceiver). Video signalu je bila potrebna 101 sekunda da stigne do Zemlje, a poslan je maksimalnom brzinom prijenosa od 267 megabita u sekundi.
Sposoban slati i primati bliske infracrvene signale, instrument je odašiljao kodirani bliski infracrveni laser na teleskop Hale na Caltechovoj zvjezdarnici Palomar u okrugu San Diego, Kalifornija, gdje je i preuzet. Svaki "frame" iz ponavljajućeg videa zatim je poslan "uživo" u NASA-in Laboratorij za mlazni pogon u Južnoj Kaliforniji, gdje je video reproduciran u stvarnom vremenu, pa možete pogledati što Taters radi dok ga "teleportiraju" svemirom u ovom videu.
Demo laserske komunikacije, koji je lansiran s NASA-inom misijom Psyche 13. listopada, dizajniran je za prijenos podataka iz dubokog svemira brzinama 10 do 100 puta većim od najmodernijih radiofrekvencijskih sustava koje danas koriste misije u dubokom svemiru.
Dok Psyche putuje do glavnog asteroidnog pojasa između Marsa i Jupitera, demonstracija tehnologije će slati signale velike brzine prijenosa podataka do najveće udaljenosti Crvenog planeta od Zemlje. Čineći to, utire put za komunikaciju veće brzine podataka koja može slati složene znanstvene informacije, slike visoke razlučivosti i video kao podršku sljedećem velikom skoku čovječanstva, slanju ljudi na Mars.
"Unatoč odašiljanju s udaljenosti više milijuna kilometara, sustav je u mogućnosti poslati video brže od većine širokopojasnih internetskih veza", rekao je Ryan Rogalin, voditelj elektronike prijemnika projekta u JPL-u. “Zapravo, nakon primitka videa u Palomaru, on je poslan JPL-u preko interneta, a ta je veza bila sporija od signala koji je dolazio iz dubokog svemira. JPL-ov DesignLab napravio je nevjerojatan posao pomažući nam da predstavimo ovu tehnologiju.”
Za više informacija o demonstraciji laserske komunikacije posjetite ovu poveznicu.
Učitavam komentare ...