Nalazite se
Članak
Objavljeno: 10.04.2014. 16:04

Sveučilište Washington 

Najbolji i najpouzdaniji algoritam za starenje

Znanstvenici proizveli algoritam koji će prikazati kako će vam doista izgledati dijete za 80 godina.

Najbolji i najpouzdaniji algoritam za starenje

Izrada umjetnog procesa starenja na fotografijama nije nova stvar. Osim što se time bave policijski crtači i forenzičari koji recimo nastoje ustanoviti kako bi danas izgledalo dijete koje je oteto prije 5 ili deset godina, postoje zabavni programčići za računala i aplikacije za pametne telefone koje to pokušavaju automatski izvesti, no algoritmi koji ih pokreću, više su igračke nego pouzdani alati.

Znanstvenici Sveučilišta u Washingtonu proizveli su algoritam za koji tvrde da omogućuje "automatsko starenje ljudi na fotografijama uz rezultat koji je pouzdaniji od forenzičkih umjetnika".

females

Ovaj softver procjenjuje prosječni način slaganja piksela iz tisuća slučajno odabranih slika s interneta, odnosno lica različitih dobi i spolova. Algoritam potom pronalazi povezne točke između prosječnih detalja, te izračunava prosječne promjene u oblicima lica kroz njihovo pojavljivanje u različitim dobima.

Baza tih promjena se potom dodaje fotografiji djeteta kako bi softver mogao predvidjeti kako će ono izgledati tijekom procesa starenja, sve do dobi od 80 godina.

Znanstvenici su svoj algoritam usavršavali na temelju slika 82 osobe fotografirane u raznim dobima, sve dok nisu počeli dobivati rezultate koji se gotovo ne razlikuju između njihovih simulacija i originalnih fotografija.

age_result3

Usporedba između računalno generiranih slika starenja i originalnih (desno).

Za zada još nije poznato hoće li se ovaj algoritam naći u nekom komercijalnom projektu, odnosno aplikaciji koja bi nam doista mogla pouzdano reći kako ćemo izgledati za 5, 10 ili 30 godina, no svakako bi bilo šteta da ostane isključivo u domeni znanstvenih istraživanja. Ovaj znanstveni rad će biti prezentiran na CVPR (Computer Vision and Pattern Recognition) konferenciji od 24. do 27. lipnja u Columbusu, Ohio, pa se nakon toga ovaj softver možda objavi i javno. 

Izvor: GRAIL

UPDATE: Pronašli smo i video u kojem možete vidjeti Illumination-Aware Age Progression algoritam na djelu.

 

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->