QMUL
Plašt nevidljivosti čini objekte plosnatim
Ovaj "cloak device" će vam pružiti nevidljivost, ali samo prema senzorima i radarima.
U današnje doba još uvijek se nalazimo prilično daleko od plašta nevidljivosti iz Harrya Pottera ili "cloak device" tehnologije kojom Romulanci skrivaju svoje svemirske brodove u Star Treku, no to ne znači da znanstvenici već ne rade na razvoju takvih sustava.
Britanski tim sa sveučilišta Queen Mary University of London (QMUL), proizveo je sustav plašta nevidljivosti koji bi se mogao naći u praktičnoj primjeni, a temelji se na specijalnom premazu od nanokompozitnih materijala koji smanjuje elektromagnetski otisak objekata kojima je "obojen".
Tretirani objekti zahvaljujući toj tehnologiji postaju "plosnati", što znači da elektromagnetski valovi stvaraju dojam kao da objekt uopće ne postoji.
Drugim riječima, ovo ne znači da predmet postaje optički nevidljiv, već ga nanokompozitni pokrov skriva pred raznim senzorima, antenama i radarima, obzirom da ti uređaji neće registrirati odbijanje elektromagnetskog zračenja kakvo recimo dolazi od zaobljenih predmeta.
Naravno, ova tehnologija bi svoju primjenu prije svega mogla naći u vojnoj "stealth" tehnologiji, no zasad nije poznato surađuje li QMUL već s vojnom industrijom.
Učitavam komentare ...