Nalazite se
Članak
Objavljeno: 01.06.2012. 11:21

HARPS 

Milijarde planeta sličnih Zemlji u Mliječnoj stazi?

Znanstvenici tvrde kako samo u našoj galaksiji postoje milijarde planeta na kojima je moguć život.  

Milijarde planeta sličnih Zemlji u Mliječnoj stazi?

Jedan od neispunjenih snova za koje se astronomi nadaju da će im se jednog dana ispuniti je pronalazak dokaza za postojanje izvanzemaljskog života. Teško je odmah očekivati inteligentan život, ali mikrobiološki život bi bez sumnje trebao biti prisutan i na drugim planetima ili solarnim sustavima.

Da bi život cvjetao, trebaju se ispuniti određeni uvjeti, a jedan od glavnih uvjeta koji podržavaju život je tekuća voda. Tijekom godina, znanstvenici su došli do nečega što su nazvali naseljiva zona, područje oko orbite zvijezde gdje mogu postojati povoljni uvjeti koji podržavaju život. Sada, nakon pronalaska stotine potencijalnih planeta sličnih Zemlji, znanstvenici imaju dovoljno dokaza na raspolaganju za objašnjenje statističke hipoteze – samo u našoj galaksiji postoje milijarde planeta sličnih Zemlji koji bi mogli podržavati život! 

Koristeći HARPS spektrometar Europskog južnog opservatorija, tj. visoko precizni instrument pričvršćen na teleskop veličine 3,6 metara na La Silla opservatoriju u Chileu, astronomi su šest godina proučavali 102 crvena patuljka, zvijezde slične suncu. Crveni patuljci su manji i hladniji od sunca, ali otkriveno je da 40% crvenih patuljaka u svojoj orbiti možda ima planete veličine Zemlje na kojima postoje uvjeti za život.

ha

Znanstvenici HARPS-a se pouzdaju u statistiku.

"Ono što smo uočili pomoću Harps-a ukazuje na to da oko 40% svih crvenih patuljaka ima superzemlju koja kruži oko njih u nastanjivoj zone te stoga na površini tih planeta može postojati tekuća voda", rekao je vođa tima, Xavier Bonfils sa Observatoire des Sciences de l’Univers de Grenoble iz Francuske. Zbog toga što su crveni patuljci tako česti (postoji ih oko 160 milijardi u Mliječnoj stazi), dolazimo do zapanjujućih rezultata koji kaže da postoji na desetke milijardi takvih planeta samo u našoj galaksiji".

Tijekom istraživanja, grupa astronoma otkrila je ukupno devet superzemlji, planeta s kamenom strukturom čija masa deset puta premašuje masu Zemlje, dok se dva takva planeta nalaze u orbiti naseljivih zona svoji zvijezda. Uspoređujući podatke prikupljene od ne patuljastih zvijezda gdje su superzemlje također pronađene, znanstvenici su napravili procjenu koliko su česte različite vrste planeta oko crvenih patuljaka.

Veliki planeti, veličine Jupitera na primjer, pronađeni su kod manje od 12% crvenih patuljaka, što ukazuje na to da su puno rjeđi od malih planeta kamene strukture kao što je Zemlja. Dobro, ali zašto bi nas zanimalo da li postoji druga Zemlja negdje u Svemiru ako je udaljena tisuće svjetlosnih godina?

Znanstvenici su otkrili da bi moglo postojati najmanje 100 superzemlji koje kruže u naseljivim zonama oko svojih zvijezda, a koje su smještene u radijusu od svega 30 svjetlosnih godina od našeg sunca, što na astronomskoj skali, nije uopće tako daleko.
Izvor: Znano.st

Vezani sadržaji
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->