Astrobiologija
Plitka jezera na Jupiterovom mjesecu Europi
Znanstvenici otkrili najbolje dokaze o postojanju tekuće vode ispod relativno tankih slojeva leda.
Dosadašnje spoznaje o Jupiterovom mjesecu Europi, govorile su o mogućem postojanju oceana tekuće vode na dubinama između 10 i 30 kilometara ispod debelog ledenog omotača, što baš i ne predstavlja uvjete u kojima bi se mogao očekivati život, osim u slučaju rijetkih ekstremofila.
No najnovija studija tima astrobiologa, ukazuje na to kako se na nekim mjestima tekuća voda na Europi nalazi i na znatno manjim dubinama, odnosno u „jezerima“ na nekih 3 kilometra ispod smrznute površine, te svojom toplinom zagrijava led iznad sebe i stvara pukotine, koje se potom pune novom vodom koja se zamrzava.
Ovim je napokon potvrđena teorija Arthura Clarkea, koji je pisao o oceanima na Europi u kojima možda postoji život, prema čemu je nastao i film Odiseja 2001.
Ovo otkriće ujedno znači kako će budućim istraživačima Europe, sada biti uvelike olakšano skupljanje uzoraka tekuće vode, te time automatski i potraga za životom.
"Ovo čini Europu i njegov ocean daleko više nastanjivim za život", kaže Britney Schmidt, voditeljica studije, znanstvenica Sveučilišta u Austinu, koja je analizirala snimke letjelice Galileo lansirane 1989. godine.
NASA i ESA vjeruju kako će krajem ovog desetljeća ili početkom 20-ih započeti s lansiranjem misija ka Europi, koje će pokušati otkriti mogućnost postojanja života na tom zagonetnom ledenom mjesecu ispod čije površine možda leži čitav jedan novi svijet.
VIDEO - Jezera na Europi
U ovoj video animaciji možete vidjeti presjek ledenog pokrivača Europe ispod čije površine nastaju jezera.
Učitavam komentare ...