Nalazite se
Članak
Objavljeno: 25.10.2024. 14:38

Tampere University 

Prvi neelektrični touchpad na svijetu

Pneumatski touchpad izrađen je od mekanog silikona, sadrži 32 kanala, svaki širok samo nekoliko stotina mikrometara, koji se prilagođavaju dodiru.

Prvi neelektrični touchpad na svijetu

Istraživači sa Sveučilišta Tampere u Finskoj, razvili su prvu mekanu dodirnu ploču na svijetu koja može osjetiti silu, područje i mjesto kontakta bez struje.

Uređaj koristi pneumatske kanale, što omogućuje njegovu upotrebu u okruženjima kao što su MRI uređaji i drugim uvjetima koji nisu prikladni za elektroničke uređaje. Meki uređaji poput mekih robota i rehabilitacijskih pomagala također bi mogli imati koristi od ove nove tehnologije.

U potpunosti izrađen od mekanog silikona, uređaj sadrži 32 kanala koji se prilagođavaju dodiru, a svaki je širok samo nekoliko stotina mikrometara. Osim što detektira snagu, površinu i mjesto dodira, uređaj je dovoljno precizan da prepozna rukom pisana slova na svojoj površini, a može čak i razlikovati više istovremenih dodira.

lampinen-vilma-101024-jr-07-900x600

"Elektronički senzori mogu prestati raditi u ekstremnim uvjetima, kao što je jako magnetsko polje. Budući da touchpad nije električan, snažno magnetsko polje ne utječe na njega, to ga čini idealnim za upotrebu u uređajima kao što su MRI strojevi," kaže doktorska istraživačica Vilma Lampinen.

Tehnologija senzora koja se koristi u touchpadu omogućuje, na primjer, ako se tumori raka pronađu tijekom MRI skeniranja, pneumatski robot može uzeti biopsiju dok se pacijent skenira. Senzorska tehnologija vodi ovog robota zajedno s podacima proizvedenim MRI slikama.

Pneumatski uređaj također se može koristiti u uvjetima jakog zračenja ili uvjetima u kojima bi čak i mala iskra elektriciteta izazvala ozbiljnu opasnost.

Fleksibilnost silikona kao materijala omogućuje integraciju senzora u aplikacije gdje se tradicionalna tvrda elektronika ne može koristiti. To uključuje mekane robote koji su izrađeni od mekanih materijala sličnih gumi i obično se kreću pomoću pneumatike.

Dodavanjem podataka prikupljenih senzorima takvim mekim, neelektričnim uređajima, u budućnosti će biti moguće mapirati mjesto, snagu i područje dodira preko cijele površine uređaja. Osim mekih robota, napredne protetske ruke također bi imale koristi od dodavanja osjeta dodira.

Nosivi uređaji od mekanih materijala mogli bi se koristiti i u rehabilitaciji, primjerice, kao pomoć pri kretanju. Mekoća poboljšava udobnost u usporedbi sa sličnim tvrdim uređajima.

Istraživanje objavljeno u časopisu Advanced Intelligent Systems možete pronaći na ovoj poveznici.

Vezani sadržaji
Ključne riječi Tampere University
Komentari

Učitavam komentare ...

Učitavam













       

*/-->