RapidCell
VIDEO: Jedinstvena hrvatska metoda za detekciju tumora
Znanstvenici Instituta Ruđer Bošković razvili su RapidCell metodu za ubrzanu detekciju tumorskih stanica i patogenih mikroorganizama.
Na tiskovnoj konferenciji za medije održanoj na Institutu Ruđer Bošković u Zagrebu svečano je predstavljen prototip brze detekcije patogenih mikroorganizama i tumorskih stanica pod nazivom RapidCell.
Ovu inovativnu i jedinstvenu metodu za brzu detekciju patogenih mikroorganizama poput bakterija i virusa te tumorskih stanica za primjenu u kliničkoj praksi razvili su znanstvenici IRB-a u suradnji s kolegama sa zagrebačkog Prehrambeno biotehnološkog fakulteta (PBF) u okviru gotovo 5 milijuna kuna vrijednog IPA projekta RapidCell pod vodstvom dr. sc. Maria Cindrića, voditelja Laboratorija za sistemsku biomedicinu IRB-a.
Istraživanje koje je IRB provodio u suradnji s PBF-om temeljeno je na novom patentom zaštićenom reagensu i računalnoj metodi koja je plod višegodišnje suradnje niza domaćih i stranih znanstvenika. Zahvaljujući ovoj novoj metodi znanstvenici će moći doći do pouzdane dijagnostike u samo tri sata te tako, primjerice, pomoći kliničarima da na vrijeme odrede ciljanu terapiju za pacijente.
Na konferenciji za medije dr. sc. Mario Cindrić i doc. dr. sc. Antonio Starčević, direktor SemGen d.o.o. i voditelj Kabineta za bioinformatiku na PBF-u, uzvanicima i medijima su u ime projektnog tima predstavili metodu, objasnili kako su od patenta došli do prototipa te naglasili njegovu široku primjenu, posebno u dijagnostici.
''Zapravo, korištenjem ovakve originalne metode biotipizacije, mi povećavamo efikasnost medicinske dijagnostike, pri čemu su smanjena upotreba antibiotika i pravovremeno liječenje tumorskih oboljenja samo neki od mogućih pozitivnih učinaka ovakve poboljšane dijagnostike. Također, istovjetni postupak može se primijeniti kod tipizacije tumorskog tkiva, što u konačnici olakšava odluku o tijeku liječenja i primjeni kombiniranih terapija.'' – objasnio je dr. Cindrić, voditelj projekta.
Na pitanje znači li to da su otkrili metodu koja će izliječiti rak, Cindrić je odgovorio kako univerzalni lijek za tumorska oboljenja ne postoji i dodao ''Ono što postoji su različite ciljane terapije za svaku pojedinu vrstu karcinoma, i to je ono što zovemo personaliziranom medicinom kojoj težimo. Ovom metodom možemo pomoći u liječenju karcinoma tako da kliničarima kažemo kakve su to zločeste stranice s kojima se borimo i kako ih najbolje pobijediti.'' – zaključio je Cindrić.
U svojem izlaganju dr. Starčević je naglasio da su u svojim istraživanjima bili uistinu vođeni velikim entuzijazmom da unaprijede borbu protiv patogenih mikrooragnizama od kojih su neki rezistentni na antibiotike, te nastojanjem da unaprijede liječenje postojećim antibioticima.
''Istaknuo bih da ono što mi određujemo su sojevi bakterija, a ne vrste. Antibiotici koji su liječnicima na raspolaganju ne funkcioniraju, ako nemaju prave informacije o uzročniku bolesti. Ono što mi možemo je identificirati o kojem je patogenu riječ i to u roku od 3 sata'' – naglasio je Starčević i dodao kako su za tu identifikaciju u sklopu softvera koji je razvijen na PBF-u znanstvenicima na raspolaganju ogromne baze podataka koje im u tome pomažu.
Osim u medicinskoj dijagnostici, nova metoda će svoju primjenu naći i u prehrambenoj i farmaceutskoj industriji u procesima kontrole kvalitete i dizajnu novih proizvodnih postupaka. Da je riječ je o projektu s visokim komercijalno–održivim potencijalom potvrđuje i činjenica da već postoje definirani uvjeti za postupak komercijalizacije, ali i suradnja s nekim od vodećih 'life-science' kompanija na tržištu.
Projekt RapidCell započeo je u ožujku 2013. godine. Vrijedan je 5 milijuna kuna, a Europska unija sufinancirala ga je u sklopu Europskog fonda za regionalni razvoj s iznosom od 531.347,27 eura, odnosno 4 milijuna kuna.
Učitavam komentare ...