MIT
VIDEO: Korisničko sučelje s levitirajućom metalnom kuglicom
Znanstvenici MIT-a razvijaju periferno sučelje koje se igra gravitacijom.
Mnogi ljudi vjeruju kako je budućnost korisničkih sučelja (UI-a) u sustavima upravljanja gestama, posebice od kako se na tržištu pojavio Kinect. No neki znanstvenici budućnost UI-a vide u razvoju novih oblika perifernih sučelja.
Jinha Lee iz MIT-ovog tima Tangible Media Group, budućnost vidi u sustavima koji se služe manipuliranjem gravitacijskim osobinama kako bi proizveli opipljiv futuristički UI koji korisnicima omogućuje micanje i interakciju objekata tijekom lebdenja u 3D prostoru.
Jinhin prototip ZeroN je mala metalna kuglica koja lebdi u slobodnom prostoru, tijekom čega korisnici njom mogu manipulirati.
Sustav koristi vrlo precizno "uštimano" elektromagnetsko polje, zbog kojeg se stiče dojam da kuglica levitira, omogućujući manipuliranje njom u tri osi. Kuglica lebdi dok je pomičete, a kad se postavi na određeno mjesto u prostoru, ostane tamo stajati. Dodatkom softvera koji upravlja sustavom, ova kuglica može postati alat za primjenu u raznim aplikacijama.
Na primjer, ZeroN se može koristiti kao kamera za snimanje 3D scene. Zamislite da je sustav skaliran na razinu modela nekog arhitektonskog objekta. ZeroN bi se mogao kretati oko modele, mijenjati kuteve gledanja, te skenirati prostor i model sa svih strana, nakon čega bi se kreirala savršena 3D grafika.
Trik je u tome što je precizan elektromagnet integriran u pokretni aktuator koji se nalazi iznad ZeroNovog radnog prostora.
Elektromagnet se može kretati u prostoru iznad i rapidno prilagođavati magnetsko polje privlačenja ili odbijanja ovisno o tome gdje se ZeroN nalazi u prostoru, a njegovo djelovanje se rekalkulira svakih nekoliko milisekundi pomoću mreže infracrvenih kamera.
Stoga, mada nam djeluje kako ZeroN prkosi gravitaciji, on se zapravo vlada po najobičnijoj mehanici.
Sve što vam treba za ovakav sustav je precizan elektromagnet i dobar softver koji će kuglicu držati stabilnom, a tim Jinha Leea sad razvija sustav koji bi omogućio istovremeno postavljanje većeg broja objekata u isti prostor i njihovo kontroliranje, za što će zamijeniti aktuator solenoidima.
Možda niste znali – Aktuator i solenoid
Aktuatori kontrolirano pretvaraju energiju elektromagnetskog polja u mehaničku energiju koja generira kretanje. Solenoidi su elektromagnetske sprave koje se sastoje od elektromagneta i pomične metalne jezgre s oprugom.
Kad struja prolazi kroz elektromagnet, on privlači jezgru djelovanjem magnetskog polja. Kad struja ne protječe, jezgra se vraća u početnu poziciju djelovanjem opruge. Od releja, koji spada u najjednostavnije aktuatore, razlikuje se po tome što pomicanje jezgre služi za obavljanje mehaničke akcije, a ne zatvaranje električnih kontakata.
Učitavam komentare ...