CDJ
VIDEO: Mlazno hlađenje za super ultratanke prijenosnike
Tvrtka GE prenosi tehnologiju zrakoplovnih motora na naše gadgete.
Današnji trendovi u domeni elektronike sve više su usmjereni čim tanjim uređajima. Jedan od problema s kojima se suočavaju proizvođači ultratankih prijenosnika, tableta i mobitela je tehnologija hlađenja. Neki ovaj problem nastoje riješiti pasivnim sustavima za hlađenje poput tankih hladnjaka i konduktivnih materijala, no ako na svojem ultratankom prijenosniku poželite igrati Battlefield 3, igru koja predstavlja jednog od najvećih "gutača struje i grijača hardvera" u svijetu gaminga, teško ćete četverojezgrene i7 procesore i GF 650 čipove ugurati u prostor debljine nekoliko milimetara i još im omogućiti dovoljno dobro pasivno hlađenje koje će spriječiti opekline trećeg stupnja na strateškim mjestima ako prijenosnik držite u krilu.
Tvrtke GE vjeruje kako ima rješenje za najučinkovitije hlađenje hardverskih komponenti koje će omogućiti dolazak još tanjih ultratankih uređaja, pomoću tehnologije naziva Dual Piezoelectric Cooling Jets (DCJ), koja funkcionira poput mikrofluidnih balona ili zračnih pumpi za rasplamsavanje plamena kakve možda koristite na svojem roštilju.
Ova tehnologija u osnovi stvara mlazove hladnog zraka povećavajući razinu prijenosa topline više od deset puta u usporedbi s prirodnim prijenosom.
GE-ov DCJ predstavlja aktivno rješenje za hlađenje koje je čak tanje od pasivnih sustava hlađenja, a tu je tehnologiju GE razvio za motore zrakoplova, zračne turbine i generatore struje, da bi je sada skalirao za korištenje u potrošačkoj elektronici.
"DCJ je razvijen kao inovacija koja dramatično reducira gubitak pritiska u zrakoplovnim motorima i pri generiranju energije u plinskim i zračnim turbinama", kaže Peter de Bock, glavni istraživač hlađenja u GE Global Researchu. "Više od 18 mjeseci rješavali smo razne izazove kako bi adoptirali ovu tehnologiju u područjima akustike, vibracija i potrošnje struje, pa vidimo DCJ kao optimalno rješenje hlađenja za proizvode ultratanke potrošačke elektronike.
Učitavam komentare ...