Živa baterija
VIDEO: Napajanje na žive jastoge
Znanstvenici pomoću živog jastoga dokazali mogućnost budućeg napajanja implantata korištenjem tijela kao izvora energije.
Evgeny Katz i njegovi kolege sa Sveučilišta Clarkson i medicinskog koledža Vermont, razvijaju tehnologiju koja bi jednog dana trebala omogućiti da se u budućnosti razni elektronski dijagnostički uređaji i implantati poput pacemakera napajaju direktno iz naših tijela.
Kako bi demonstrirali učinkovitost sustava na kojem rade, znanstvenici su za izradu takvih "baterijskih bioćelija" prvo koristili puževe, a u najnovijoj fazi eksperimentiraju i sa živim jastozima, pomoću kojih uspješno prikupljaju električnu energiju iz glukoze koja se nalazi u njihovom krvotoku.
Kako bi prikazali funkcionalnost tog sustava, znanstvenici su pomoću jastoga napajali kvarcni sat, pacemaker i mali ventilator.
Ključni element ove tehnologije leži u enzimu postavljenom u implantirane elektrode načinjene od ugljičnih nanocijevi, što je znanstvenicima omogućilo konvertiranje kemijske energije iz glukoze koja se nalazi u životinjskom krvotoku u elektricitet.
Prije ovog eksperimenta taj je sustav testiran na zečjim ušima, u abdomenu insekata, te tjelesnim šupljinama puževa, no s jastozima je drugačije, jer se radi o prvom napajanju elektronike pomoću živih organizama.
Dok su se elektrode nalazile u njihovom abdomenu, jastozi su bili u mogućnosti napajati kvarcni sat, sve dok se razina glukoze nije previše smanjila, odnosno dok su se nalazili na životu u laboratoriju.
Znanstvenici su također ovaj sustav koristili i za napajanje pacemakera kojem su izvadili bateriju, koji je po prvi puta radio punih pet sati samo pomoću glukoze iz tjelesnih fluida jastoga.
VIDEO: Napajanje na jastoga
Moramo upozoriti sve ljubitelje životinja da bi ih ovaj video mogao uznemiriti, mada znanstvenici kažu da testni subjekt nije osjećao bol.
Učitavam komentare ...