Lockheed Martin
VIDEO: Nuklearna fuzija nam dolazi 2025.
Lockheed Martin objavio značajan napredak u razvoju kompaktnog fuzijskog reaktora koji će nam riješiti energetsku krizu.
Znanstvenici Lockheed Martina tvrde da će već iduće godine testirati svoj novi kompaktni fuzijski reaktor, a prvi prototipi bi trebali stići kroz 5 godina, dok bi se do 2025. godine mogli pojaviti prvi komercijalni generatori koji će koristiti ovu tehnologiju, a neće biti veći od veličine kamiona.
Osnovni princip rada fuzijskog reaktora se temelji na oponašanju procesa koji vladaju na površini Sunca, pa neutroni iz plazme prenose toplinu kroz zidove reaktora kako bi pokretali turbinu. Za razliku od nuklearne fisije koja cijepa atome na dva dijela, nuklearna fuzija spaja dva atoma u jedan, a tim procesom se dobiva četverostruko više energije nego fizijom.
Znanstvenici Lockheeda kažu kako njihov mali tim radi na ovoj tehnologiji već pune četiri godine, te se sada nalaze u fazi pronalaska industrijskih partnera uz čiju pomoć žele proizvesti 100-megavatni reaktor veličine od samo 2,1 x 3 metra, što je prema riječima voditelja projekta Toma McGuirea, oko deset puta manje u usporedbi s postojećim reaktorima.
Fuzija koristi dvije vrste vodikovih atoma, deuterij i tricij, te injektira plin u komoru reaktora. Znanstvenici nakon toga dodaju energiju koja uklanja elektrone iz njihovih atoma, što stvara ioniziranu plazmu.
Ključna stvar u Lockheedovom dizajnu je cjevasti dizajn, koji im omogućuje zaobilaženje jednog od ograničenja tradicionalnih dizajna fuzijskih reaktora koji su limitirani količinom plazme, odnosno fuzijskog goriva koje mogu zadržavati.
Lockheed je otkrio način zadržavanja plazme korištenjem onoga što nazivaju kompaktnim fuzijskim reaktorom (CFR) sa specijano oblikovanim magnetskim poljem iznutra, što omogućuje plazmi da sama sebe zadržava.
Lockheed navodi kako sada čeka na odobrenje nekoliko patenata, no do sada je već, tvrde, dokazao kako je u stanju dovršiti dizajn, izgraditi ga i testirati unutar jedne godine, te omogućiti proizvodnju oprativnog reaktora kroz 10 godina.
Odmah nakon objave ove pomalo senzacionalne vijesti, Lockheed se našao na udaru kritike mnogih znanstvenih krugova koji kažu da je ovo još uvijek jako daleko od radnog prototipa, jer fuzija zahtijeva izuzetno visoke temperature i tlakove, a probleme s time do sada nisu uspjeli riješiti ni ogromni timovi koji na fuziji rade već čitav niz godina, pa i desetljeća.
U svakom slučaju, nećemo odmah u startu odbaciti mogućnost da je mali tim znanstvenika uspio postići ono što nisu postigle velike nacionalne znanstvene organizacije poput NIF-a, no pričekat ćemo dok nam Lockheed ne pokaže da njihov uređaj koji nas pomalo podsjeća na neki steampunk stroj iz B SF filmova, doista proizvodi te silne megavate struje kako tvrde.
Izvor: Lockheed Martin
Učitavam komentare ...